Hyundai UB-5

Do testów w naszej redakcji trafił siedmiocalowy GPS Hyundai UB-5. Okazał się urządzeniem praktycznym, wyposażonym w dobre mapy, ale słabo wykonanym.

Siedmiocalowy ekran modelu UB-5 dysponuje bardzo duża jak na GPS rozdzielczością: 800 x 480 punktów. Dzięki temu szczegółowość wyświetlanego obrazu jest bardzo wysoka. Pozostałe jego parametry są raczej przeciętne. Duża przekątna oznacza jednak niezwykle łatwe sterowanie w menu i posługiwanie się klawiaturą ekranową.

Hyundai UB-5 nie zachwyca jakością wykonania, która jest niska. Choć spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń to użyte materiały wyglądają tanio i są podatne na zarysowania. Uchwyt do mocowania na szybie zapewnia przeciętne możliwości regulacji i łatwość montażu. Podczas jazdy trzyma pewnie, ale na gorszych drogach wpada w drżenie.

U góry obudowy umieszczono trzy przyciski: włącznik, wywołanie menu i wyłączający głośnik. Ten ostatni jest bardzo przydatny. Gniazda umieszczono z prawej strony obudowy, co jest dla nich dobrym miejscem, ale niestety są tak mocno cofnięte, że dostęp do nich jest niemożliwy bez zdemontowania urządzenia. Znalazły się tam gniazda: USB (duże), słuchawkowe, wejście wideo, kamery cofania, zasilania, odbiornika TMC. Gniazdo kart pamięci SD umieszczono z lewej strony natomiast z tyłu znajdziemy gniazdo anteny zewnętrznej.

Hyundai pozwala na przeglądanie filmów, zdjęć i książek elektronicznych oraz na słuchanie muzyki. Jest też możliwość wykorzystania go jako ekranu kamery cofania.

Urządzenie wykorzystuje wydajny procesor Samsung S3C6410 o częstotliwości pracy 667 MHz. W odbiorniku zainstalowano 128 MB pamięci RAM i 128 MB pamięci ROM. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 6.0.

Zainstalowane mapy to TeleAtlas IGO Europa. Znajdują się w nich mapy: Andory, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gibraltaru, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Monako, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, San Marino, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch. Mapa obejmuje również główne drogi Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy. Trzeba przyznać, że wytyczane trasy są dobre, a całość działa niezwykle szybko. Na pochwałę zasługuje interfejs użytkownika – bardzo łatwy w obsłudze. Widok map jest bardzo czytelny, można włączyć widok budynków 3D. Mapy posiadają także asystenta pasa ruchu. Liczba punktów POI jest duża podobnie jak adresów.

Nawigacja uruchamiała się w ciągu 15 sekund. Bardzo szybko odnajdowany był sygnał GPS – średnio zajmowało to około 7 sekund. Sygnał był dobrze utrzymywany podczas jazdy – tutaj trudno o jakiekolwiek zastrzeżenia.

Hyundai to GPS nie pozbawiony wad. Największymi z nich są jakość użytych materiałów i odporność na uszkodzenia. Szkoda, bo poza tym urządzenie działa sprawnie, ma sporo funkcji i udane mapy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: