ICom Aquila 527

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Możliwość dalszej rozbudowy
  • Możliwość wykorzystania najnowszych procesorów zgodnych z podstawką AMD AM3
  • Pojemny twardy dysk

Wady:

  • Słabej jakości obudowa
  • Niska wydajność w grach
  • Brak gniazd eSATA

To dobra platforma do dalszej rozbudowy, w pierwotnej wersji nie jest to jednak wydajna maszyna dla gracza, chociaż wykorzystuje zewnętrzną kartę graficzną. Co istotne zastosowana płyta gówna z chipsetem AMD 790X pozwala na wykorzystanie najnowszej generacji procesorów AMD oraz kart graficznych ATI w trybie CrossFire.

Obudowa, to konstrukcja w której główny nacisk położono na uzyskanie niskiej ceny. Wielkości średniej wieży, z czterema zatokami 5,25 cala, wykonana jest z dosyć cienkiej blachy, do jej zalet możemy zaliczyć duże otwory wentylacyjne umieszczone z boku obudowy oraz komin powietrzny procesora.

ICom Aquila 527 to maszyna dla mniej wymagających graczy, którzy szukają rozwiązań za rozsądne pieniądze. Zbudowany na bazie procesora AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000 + i karcie graficznej Gigabyte 9500 GT z układem NVIDII GeForce 9500 GT w najnowszych grach spisuje się raczej marnie. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy.

Wnętrze

Wnętrze prezentuje się dosyć ascetycznie, nie wszystkie kable są uporządkowane. Nie mamy większych problemów miejscem na dodatkowe twarde dyski bo zastosowana karta graficzna jest dosyć krótka. Do dyspozycji mamy miejsce na montaż dodatkowych czterech twardych dysków, chociaż ich liczbę ogranicza liczba wolnych gniazd SATA na płycie głównej (tylko dwa gniazda są wolne). Zastosowana płyta główna MSI K9A2 CF-F AMD 790X+SB600, wg producenta nie powinna mieć problemów z obsługą nowych procesorów AM3 jak i kart graficznych w trybie CrossFire, co pozwoli na bezproblemową modernizację konfiguracji w przyszłości i zwiększenie jej wydajności w grach. Słabej jakości jest zasilacz, który standardowo jest w cenie obudowy (ok. 120 zł) i z pewnością w przyszłości nie poradzi sobie z tandemem kart graficznych ATI (CrossFire).

Wydajność

W cenie 2000 zł po ostatniej podwyżce cen trudno jest złożyć producentom przydatną konfigurację dla graczy. ICom Aquila 527 pod względem wydajności w grach wypada słabo, głównie za sprawą niezbyt wydajnej karty graficznej. Odbija się to od razu na wydajności w grach, bo w nowsze tytuły jak FarCry 2, S.T.A.L.K.E.R Clear Sky czy też Crysis pograć możemy tylko w niższych rozdzielczościach (maksymalnie 1024x786 pikseli) i to przy zredukowaniu detali do średnich. Nawet w nieco wyższej rozdzielczości przy maksymalnych szczegółach komputer nie zapewnia nawet minimum komfortu grania, bo prędkość gry spada do kilkunastu klatek na sekundę.

Do zastosowań domowych jak obróbka zdjęć, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, praca z pakietami biurowymi ta konfiguracja spełnia swoje zadanie. Mocną stroną jest również pojemny twardy dysk o objętości 500 GB.

Komfort pracy

Nie jest to najcichszy komputer, jednak jego głośność nie powinna przeszkadzać osobom używającym komputera głownie do pracy. Podczas normalnej pracy słuchać jak komputer pracuje, nie jest to jednak szum, który przeszkadza w pracy w ciągu dnia (34 dB). Przy większym obciążeniu głośność wzrasta do 36 dB, co z pewnością w nocy będzie przeszkadzało.

Niestety obudowa nie jest wyposażona w jakiekolwiek dodatkowe wentylatory, które wspomagałyby cyrkulację powietrza w jej wnętrzu, czy tez schładzały twarde dyski. Zamontowany układ chłodzący to konstrukcja AMD z rurkami cieplnymi. Brakuje wyprowadzonych gniazd eSATA jak i większej liczby gniazd USB, których w sumie jest tylko sześć (cztery z tyłu i dwa z przodu obudowy).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier