ICom Tryton 848 eX

Zalety:

  • Dobry zasilacz
  • Pojemny dysk
  • Funkcjonalna płyta główna
  • Gniazda eSATA

Wady:

  • Słabej jakości obudowa
  • Brak dodatkowych wentylatorów w obudowie
  • Niezbyt wydajny w wyższych rozdzielczościach

Seria komputerów Tryton firmy ICom kierowana jest do bardziej zaawansowanych użytkowników którym zależy na szybkich i stabilnych maszynach wykonanych z dobrej jakości podzespołów.

Seria komputerów Tryton firmy ICom kierowana jest do bardziej zaawansowanych użytkowników którym zależy na szybkich i stabilnych maszynach wykonanych z dobrej jakości podzespołów.

Całość zamknięta jest w obudowie iBoxa z wbudowanym wyświetlaczem na którym odczytamy aktualną godzinę, temperaturę procesora. Tuż nad wyświetlaczem zamontowano czytnik kart pamięci, który przyda się gdy będziemy zgrywać zdjęcia z aparatu (obsługuje większość najpopularniejszych formatów kart pamięci - oprócz xD). Obudowa wyposażona jest w cztery wnęki 5,25 cala z czego jedna zajęta przez napęd optyczny LG GH20NS15 (nagrywarka DVD-RW z obsługą technologii SecureDisc).

Wnętrze

Widać że producent dołożył starań, aby komputer był zbudowany z dobrej jakości podzespołów i chociaż obudowa nie należy do najlepszych to i tak zbudowana jest z grubszej blachy i staranniej wykonana niż większość tanich konstrukcji. Płyta główna wyposażona jest nie w cztery, a sześć slotów pamięci bo obsługuje zarówno pamięci DDR2 (667/800) jak i DDR3 (800/1066/1333/1600).

Z trzech wolnych wnęk na twarde dyski, wykorzystać możemy dwie, bo jedna zablokowana jest przez długą kartę graficzną, tyle mamy również wolnych gniazd SATA w płycie głównej. Płyta główna wyposażona jest w dwa sloty PCI Express x16, które umożliwiają korzystanie z tandemu kart graficznych ATI (technologia CrossFire), warto się pokusić w przyszłości o dołożenie kolejnej karty graficznej z układem ATI Radeon HD 4850 bo wydajność komputera w grach wyraźnie wzrasta. Całość zbudowana jest chipsecie Intela X48 z 1600 MHz magistralą danych. To wydajna konfiguracja, która jest gotowa na dalszą rozbudowę, bez konieczności wymiany płyty głównej o ile dalej będziemy wierni podstawce LGA775.

Wydajność

Szybki procesor, 2 GB pamięci operacyjnej oraz wydajna karta graficzna to mocne strony tej konfiguracji. Nie są to demony wydajności, ale o dobrym współczynniku wydajności do ceny jeżeli chodzi o procesor i układ graficzny. Niestety, wyniki testów są trochę poniżej oczekiwań, być może przyczyną jest płyta główna i zastosowanie wolniejszych pamięci DDR2.

W wyższych rozdzielczościach nie mamy takiego komfortu grania jak w przypadku podobnych konfiguracji ale z układem graficznym ATI Radeon HD 4870, jednak w rozdzielczości 1680x1050 pikseli przy maksymalnych detalach da się grać w takie tytuły jak FarCry 2 czy najnowszy S.T.A.L.K.E.R. (ok. 25 kl./s). Bardziej wymagający Crysis w rozdzielczości wyższej niż 1280x1024 pikseli wyraźnie zwalnia do 16 kl./s (1680x1050, 1920x1200 pikseli). Jako taką płynność uzyskamy zmniejszając rozdzielczość do 1280x1024 pikseli (ok. 20 kl./s).

Komfort pracy

Komputer jak na konfiguracje do graczy działa całkiem cicho, nawet przy dłuższym obciążeniu generuje hałas na poziomie 37 dB co nie jest uciążliwe gdy gramy (słychać jednak jak komputer szumi). Karta graficzna wyposażona jest w alternatywny układ chłodzący Zalmana, przez co pracuje wyraźnie ciszej od referencyjnego chłodzenia. Mostek północny jak i południowy chłodzone są pasywnie za pomocą rurek cieplnych i miedzianych radiatorów o futurystycznym kształcie. Procesor schładzany jest standardowym układem Intela, przyczepić można się do braku dodatkowego wentylatora z przodu, który schładzałby twarde dyski oraz do pozostawienia przez producenta standardowego wentylatora 8 cm na tylnej ścianie obudowy. Aż się prosi o jego wymianę na większy, wydajniejszy i cichszy model. Dużym plusem jest dobrej jakości zasilacz Evera o mocy 420 W, który powinien sobie poradzić w przyszłości z zasilaniem tandemu kart graficznych ATI Radeon HD 4850. Dodatkowym plusem zastosowanego procesora Intela Core 2 Duo E8400, jest możliwość jego podkręcana i to bez koniczności inwestowania w droższe układy chłodzące.