Iiyama ProLite X2377HDS-1

Iiyama ProLite X2377HDS-1 to tani monitor z matrycą IPS. Jest przy tym dosyć szybki, także może posłużyć też graczom. Jest dobrym wyborem do budowy uniwersalnego komputera do pracy, gier ale i domowej obróbki zdjęć.

Obudowa

Iiyama ProLite X2377HDS-1 nie zachwyca jakością wykonania czy też użytymi materiałami, które z pewnością mogłyby być lepszej jakości, ale pamiętajmy, że jest to monitor w cenie niewiele większej niż konstrukcje z ekranami TN!. Gdzieś producent musiał zaoszczędzić i dobrze, że stało się to kosztem obudowy a nie matrycy. Niewątpliwą zaletą tego monitora jest natomiast regulowana podstawka, która pozwala na podnoszenie ekranu, jego przechylanie i wyposażano ją w opcję Pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu o 90 stopni. Dobra funkcjonalność w połączeniu z matowym ekranem o naturalnych barwach (nie powstają na nim denerwujące refleksy świetlne czy odbicia) sprawia, że ten monitor jest również dobrym narzędziem pracy dla osób często pracujących z "długimi" dokumentami.

Iiyama ProLite X2377HDS-1

Iiyama ProLite X2377HDS

Iiyama ProLite X2377HDS-1 wyposażony jest w popularne interfejsy: VGA, DVI i HDMI. Wbudowane głośniki nie należą do najlepszych i sprawdzą się tylko w sytuacjach awaryjnych.

Iiyama ProLite X2377HDS-1

Iiyama ProLite X2377HDS

Matryca

Iiyama ProLite X2377HDS-1 wyposażony jest w matrycę IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia (178 stopni w pionie i poziomie) i całkiem przyzwoitą prędkość (5 ms - szary do szarego). Pod względem kątów widzenia bije na głowę nawet najlepsze ekrany TN, jakość obrazu również jest o wiele lepsza. Wymaga to jednak nieco pracy, bo przy fabrycznych ustawieniach jest ona dosyć odległa od ideału i oferuje zimną temperaturę barwową i dosyć duże odchylenie od wzorca (współczynnik deltaE wynosi aż 20 pkt!- im mniej tym lepiej).

Iiyama ProLite X2377HDS-1

Iiyama ProLite X2377HDS

Monitor skalibrowany kalibratorem X-Ray ColorMunki Display, działa jednak dużo lepiej i współczynnik deltaE jest już do przyjęcia (3 pkt) a temperatura barwowa bardziej naturalna. Lepsze wyniki można osiągnąć przy ręcznej kalibracji monitora. Jednego tylko nie poprawimy, równomierności podświetlenia, która mogłaby być lepsza.

Wnioski

Iiyama ProLite X2377HDS-1 to prosty, ale całkiem dobry monitor do pracy i zabawy. Generuje lepszej jakości obraz niż monitory z ekranem TN a przy jest od niewiele droższy. Bardzo dobrze wypada w korelacji ceny do możliwości.

Zobacz inne testy monitorów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: