Infortrend EonNAS Pro 200

Zalety:

  • duża wydajność

Wady:

  • wysoka cena
  • głośna praca

Infortrend EonNAS Pro 200 jest serwerem dwudyskowym. Swoją budową raczej przypomina komputer niż NAS-y. Urządzenie napędzane jest dwurdzeniowym Atomem Intela z zegarem 1,8 GHz, ma też 4 GB RAM-u, dwa gniazdka gigabitowe oraz pięć portów USB.

Budowa

Infortrend EonNAS Pro 200 jest najmniejszym modelem z rodziny składającej się z czterech serwerów dwu, pięcio i ośmiodyskowego. Swoją budową raczej przypomina komputer niż NAS-y do których jesteśmy przyzwyczajeni. Urządzenie napędzane jest dwurdzeniowym Atomem Intela z zegarem 1,8 GHz, ma też gigantyczną jak na male serwery ilość (4 GB) RAM-u. Do sieci podłączony może być przez dwa gniazdka gigabitowe, ma też pięć portów USB. I oczywiście dwa gniazdka SATA III na dyski twarde wewnętrzne oraz eSATA na napęd dodatkowy.

Możliwości

Także pod względem możliwości Infortrend EonNAS Pro 200 różni się od typowego NAS-a, raczej przypomina dorosłe serwery. Oferuje wirtualizację, szyfrowanie i kompresję, start na sygnał z sieci czy obsługę sieciowego UPS-a. Może być serwerem plików i FTP. Admin może ustalać różne prawa dla użytkowników oraz ich grup, przydzielać im kwoty, to samo robić z folderami na różnym poziomie struktury, korzystać z Active Directory. Praca serwera jest szczegółowo monitorowana, logi można wysłać e-mailem itp. Na tej liście nie ma funkcji multimedialnych, zgodności z DLNA czy chociażby maszyny do samodzielnego pobierania plików z Internetu. NAS zarządzany jest przez stronę WWW, osoba instalująca powinna wziąć pod uwagę nietypowy fabryczny adres IP (10.0.0.2). Serwer jest chłodzony przez niewielki szybkoobrotowy wentylator, który co jakiś czas daje głośno znać i swoim istnieniu. Nietypowe jest także zużycie energii. Prawie 30 watów to dwa razy więcej od typowych konstrukcji.

Wydajność

Infortrend EonNAS Pro 200 ma imponującą wydajność, zapisuje w temoie 700 i czyta 620 megabitów na sekundę. Ale nie radzi sobie tak dobrze z małymi plikami. Na zapisanie jednego traci osiem, a na odczyt jedenaście milisekund.

Infortrend EonNAS Pro 200

wydajność odczytu

Infortrend EonNAS Pro 200

wydajność zapisu

Infortrend EonNAS Pro 200

czas obsługi pliku w odczycie

Infortrend EonNAS Pro 200

czas obsługi pliku w zapisie

Wnioski

Infortrend EonNAS Pro 200 jest ciekawym serwerem, ale przeznaczonym raczej dla zaawansowanych użytkowników. Mniej wyedukowany też sobie poradzi, ale nie będzie potrafił skorzystać z wielu możliwości. Na półkach sklepowych serwer będzie konkurował z Freecomem Silver Store, Synology DS212, oraz IOmegą StorCenter ix2 CloudEdition 4TB.