Intel 710 100GB

Zalety:

  • wyjątkowa trwałość

Wady:

  • wysoka cena
  • przeciętna wydajność

Intel 710 100GB jest dyskiem do zastosowań serwerowych. Jego pracą kieruje kontroler Intela drugiej generacji, obsługujący tylko interfejs SATA II. Wewnątrz jest 168GB pamieci flash, z których napęd udostępnia 100GB oraz 64GB RAM-u w roli bufora.

Budowa

Intel 710 100GB jest dyskiem wyjątkowym. Jego konstrukcja została podporządkowana uzyskaniu jak największej trwałości ale za pomocą tanich i niezbyt trwałych komórek pamięci flash do wielopoziomowego zapisu, MLC. Do tej pory tak trwałe pamięci wykonywano z droższych w produkcji komórek typu SLC. Wyższą wytrzymałość zapewnia technologia High Endurance, która polega po prostu na zamontowaniu dużo większej ilości pamięci niż dysk oferuje do dyspozycji. Tutaj mamy obecnych 168 GB (nietypowo 10x16GB 1x8GB) i wobec 100 GB oferowanych użytkownikowi. Nadmiar jest wykorzystywany dwojako, do obsługi systemu korekcji błędów a także do zastępowania kompletnie wypalonych komórek. Pamięci flash pochodzą od Intela i zostały wykonane w tanim procesie 25 nanometrowym. Pomimo tego cena gigabajta jest gigantyczna.

koszt 1G

koszt 1G

Możliwości

Poza dużą duża wytrzymałoscią, pozostałe możliwości napędu są przeciętne. Do sterowania całością wykorzystano kontroler Intela G2 z interfejsem SATA II. Wydajność ma wynosić 270 MB/s przy odczycie i 170 podczas zapisu. Jeszcze większa dysproporcja jest w tempie wykonywania operacji wejścia/wyjścia. W odczycie jest ich 38500 na sekundę, a w zapisie tylko 2300.

Wyniki testów

odczyt

odczyt

zapis

zapis

pliki

pliki

Zapis i odczyt jak w specyfikacji

Wyniki testów IO: odczyt 32600 IO/s, zapis 19200 IO/s. Kontroler nie kompresuje danych, wiec wydajność multimediów i zwykłych danych nie różnią się od siebie.

Na tle konkurencji

HDT odczyt

HDT odczyt

HDT zapis

HDT zapis

Aplikacje. Ślamazarny start systemu, a poza tym nieźle.

PCMV startup

PCMV startup

PCMV gaming

PCMV gaming

Wnioski

Intel 710 100GB wyprodukowano z myślą o wytrzymałości serwerowej. Ale jak na swoje możliwości jest zdecydowanie zbyt drogi. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Plextorem M3 PX-128M3, OCZ Vertex 3 MAX IOPS 240G i Patriotem Wildfire 120G