Intel Core 2 Duo E6750

Zalety:

  • - Niezła wydajność
  • - Podatny na overclocking

Wady:

  • - Uzyskanie wysokich wartości zegara wymaga bardzo dużych umiejętności i drogiej płyty głównej

Wprawdzie era procesorów wykonanych w technologii 65 nm w Intelu już przeminęła, ale wiele z nich nadal dostępnych jest w ofertach wielu sklepów. Często kuszą one atrakcyjną ceną i parametrami identycznymi z nowszymi modelami. Jednym z takich "nieśmiertelnych" układów jest Core 2 Duo E6750.

Wprawdzie era procesorów wykonanych w technologii 65 nm w Intelu już przeminęła, ale wiele z nich nadal dostępnych jest w ofertach wielu sklepów. Często kuszą one atrakcyjną ceną i parametrami identycznymi z nowszymi modelami. Jednym z takich "nieśmiertelnych" układów jest Core 2 Duo E6750. Podstawowe parametry E6750 są identyczne z tymi znanymi z E8200 – nominalna FSB 333 MHz, mnożnik x8 i częstotliwość zegara 2666 MHz. Mniejsza za to jest pamięć cache L2 – 4096 KB. Nasze testy udowadniają, że powyżej pewnej wielkości w większości przypadków nie ma to złego wpływu na wydajność. Starszy proces technologiczny to niestety także nieco większe zużycie energii. Zaletą Core 2 Duo E6750 jest za to z pewnością sprzedawany wraz z nim układ chłodzenia– znacznie solidniejszy , wydajniejszy i cichszy niż te, które Intel dokładał do nowszych wersji.

Testy wykazały, że zmieniony w procesorach 45 nm steeping nie pozostał bez wpływu na wydajność. E6750 w części benchmarków ustępuje pod tym prędkości nie tylko E8200, ale nawet taniemu E7300 o tej samej częstotliwości pracy zegara. Jednakże sytuacja taka dotyczy niemal wyłącznie, nie mających większego znaczenia dla użytkownika benchmarków syntetycznych. W testach z użyciem aplikacji użytkowych jest już znacznie lepiej i E6750 bez trudu dotrzymuje kroku nowszemu modelowi Core 2 Duo.

Procesor dobrze wypadł także podczas podkręcania. Uzyskane 4000 MHz, to wprawdzie mniej niż E8200, ale nadal bardzo przyzwoita wartość. Jeśli chodzi o bezpieczne częstotliwości pracy to procesor stabilnie pracuje z szybkością około 3600 MHz. Podkręcanie E6750 z powodu niskiego mnożnika jest stosunkowo trudne i wymaga bardzo dobrej płyty głównej.

Podsumowując – mimo iż nie najnowszy, Intel Core 2 Duo E6750 to nadal bardzo dobry i godny polecenia procesor. Jednakże jeśli mielibyśmy wybierać pomiędzy nim a E8200 w podobnej cenie, lepiej zdecydować się na nowszy model.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier