Intel Core 2 Duo E7400

Gdy niedawno testowaliśmy dostępne na rynku procesory byliśmy przekonani, że Intelowska seria E7X00 zakończy się na dwóch modelach – E7200 i E7300. Wydawało się, że wprowadzanie kolejnych modeli wejdzie w drogę innym już dostępnym układom tego producenta. Jednakże wygląda na to, że Intel postanowił nieco "przemeblować" całą swoją ofertę w związku z czym pojawił się procesor Intel Core 2 Duo E7400.

Gdy niedawno testowaliśmy dostępne na rynku procesory byliśmy przekonani, że Intelowska seria E7X00 zakończy się na dwóch modelach – E7200 i E7300. Wydawało się, że wprowadzanie kolejnych modeli wejdzie w drogę innym już dostępnym układom tego producenta. Jednakże wygląda na to, że Intel postanowił nieco "przemeblować" całą swoją ofertę w związku z czym pojawił się procesor Intel Core 2 Duo E7400. Podstawowe dane procesora są identyczne z innymi członkami tej serii – wykonano go w procesie technologicznym 45 nm, wyposażono w 3 MB pamięci cache L2. Pracuje on na magistrali (FSB) 266 MHz. Dzięki podniesieniu mnożnika do wartości x 10,5 otrzymujemy zegar 2800 MHz. Cena nowego układu to 490 zł.

Testy ujawniły znakomitą wydajność procesora. Jest oczywiście wydajniejszy od pozostałych siódemek i dosłownie otarł się o najsłabszą z ósemek. Jednakże tutaj różnice nie są duże i trudno by było napisać, że będą one decydujące. Urok E7400 tkwi w czymś innym. Jak wiadomo wszystkie Core 2 Duo podkręcają się bardzo dobrze, ale w przypadku modeli z niskim mnożnikiem lub dla wysokiej FSB jest to utrudnione z powodu blokady mnożnika i wiedzy wymaganej do podkręcania procesora poprzez magistralę. W dodatku wiele płyty nie wytrzymuje pracy przy wysokich wartościach FSB. Core 2 Duo E7400 niemal całkowicie uwalnia od tych zmartwień. Wysoki mnożnik byłby zaletą nawet przy FSB 333 MHz a co dopiero jeśli zestawi się go z nominalną FSB tego układu czyi 266 MHz. Procesor podkręcić może nawet dziecko. I to jak podkręcić! Już banalne przestawienie magistrali na 333 MHz daje nam bez żadnych dodatkowych zabiegów zegar 3500 MHz. Do osiągnięcia 4000 MHz wymaga magistrali zaledwie 380 MHz i podbicia napięcia o 0,15 V, zaś jeśli troszkę zaszalejemy to przy napięciu 1,475 V uzyskujemy 4200 MHz !

Intel Core 2 Duo E7400 to znakomity, wydajny procesor za przystępną cenę. Jego największą zaletą jest niesłychana wręcz łatwość podkręcania. Nie wymaga to tego posiadania wielkich umiejętności ani wyczynowej płyty głównej. Pod w tym względem w swojej klasie można go nazwać królem oc. Układ ten ma dużą szansę na stanie się rynkowym przebojem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: