Intel Core 2 Duo E7600

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Bardzo dobra podatność na podkręcanie
  • Podkręcanie łatwe technicznie, nawet dla średniozaawansowanego użytkownika
  • Przystępne ceny całej platformy

Wady:

  • Cena samego procesora mogłaby być niższa

Mimo iż już od kilku miesięcy na rynku dostępne są procesory Intel Core i7, starsza rodzina tego producenta – Core 2, nadal cieszy się ogromną popularnością. Procesory te nadal należą do bardzo wydajnych i doskonale sprawdzają się w wszystkich zadaniach. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe modele. Jednym z nich jest Intel Core 2 Duo E7600.

Mimo iż już od kilku miesięcy na rynku dostępne są procesory Intel Core i7, starsza rodzina tego producenta – Core 2, nadal cieszy się ogromną popularnością. Procesory te nadal należą do bardzo wydajnych i doskonale sprawdzają się w wszystkich zadaniach. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe modele. Jednym z nich jest Intel Core 2 Duo E7600. Procesor ten wykonano w technologii 45 nm. Jak cała seria E7XXX, pracuje nominalnie na magistrali o częstotliwości 266 MHz i jest przeznaczony do podstawki LGA775. Wyższy zegar wynika więc z podniesionego nieznacznie (w stosunku do E7500) mnożnika. Obecnie wynosi on 11,5 co skutkuje taktowaniem 3066 MHz. Procesor wyposażono w dwa poziomy pamięci cache: L1, oddzielną dla każdego rdzenia, o pojemności 32 KB (łącznie 64 KB) i L2, wspólną dla obu rdzeni procesora, o pojemności 3072 KB.

Oczywiście wydajność procesora jest nieco wyższa niż Core 2 Duo E7500, ale różnica pomiędzy nimi jest symboliczna i niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Pobór mocy obydwu układów także jest niemal identyczny.

Niska nominalna FSB i wysoki mnożnik to, przynajmniej teoretycznie, zapowiedź łatwego i bardzo mocnego overclockingu. Procesor ten wydaje się wręcz stworzony do podkręcania przez mniej doświadczonych użytkowników. Sprawdziliśmy oczywiście jego możliwości pod tym względem i trzeba przyznać, że spisał się rewelacyjnie. Po podniesieniu napięcia zasilania do 1,55 V, przy korzystaniu ze zwykłego powietrznego chłodzenia (BOXowy cooler Intela, od procesora Core 2 Duo E6750), procesor pracował stabilnie na magistrali 380 MHz, co dawało zegar 4370 MHz. Prz czym testy przeprowadzone były w pomieszczeniu o temperaturze około 40 stopni Celsjusza. To naprawdę imponujący wynik. Częstotliwość pracy 4 GHz jest więc dla tego układu dostępna bez konieczności stosowania specjalnego chłodzenia, łatwa do uzyskania nawet dla średnio zaawansowanego użytkownika i osiągalna nie jako chwilowy wynik a stały parametr pracy.

Mimo kilku lat na kartu, procesory Core 2 radzą sobie znakomicie. Model E7600 jest tego najlepszym dowodem. Procesor okazuje się być bardzo wydajny w większości aplikacji. Doskonale radzi sobie w grach, które zazwyczaj są optymalizowane do pracy na dwóch rdzeniach. Co więcej, mimo nominalnie wysokiego zegara, dysponuje on jeszcze bardzo dużym zapasem mocy, w dodatku łatwej do uzyskania. Core 2 Duo E7600 to znakomity procesor, doskonała broń Intela do walki z trzyrdzeniowymi układami AMD.