Intel Core 2 Duo E8200

Zalety:

  • - Dobra wydajność
  • - Duża pamięć cache L2
  • - Ogromna podatność na overclocking
  • - Najtańszy z serii

Wady:

  • - Standardowy układ chłodzenia zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu
  • - Uzyskanie wysokich wartości zegara wymaga bardzo dużych umiejętności i drogiej płyty głównej

Najtańszym z najwyższej linii procesorów Core 2 Duo Intela jest E8200. Powstaje on w wymiarze technologicznym 45 nm i wyposażany jest w aż 6 MB pamięci cache L2. Układ pracuje na magistrali 333 MHz z mnożnikiem x8 co daje prędkość efektywną 2666 MHz.

Najtańszym z najwyższej linii procesorów Core 2 Duo Intela jest E8200. Powstaje on w wymiarze technologicznym 45 nm i wyposażany jest w aż 6 MB pamięci cache L2. Układ pracuje na magistrali 333 MHz z mnożnikiem x8 co daje prędkość efektywną 2666 MHz. Core 2 Duo E8200 nie ma ostatnio łatwego życia – wprawdzie jako najtańszy ze swojej serii powinien z łatwością zdobywać klientów, ale niestety, jest dość mocno podgryzany przez jeszcze tańsze procesory z serii "7" i "5". W tej sytuacji na miejscu wydaje się pytanie czy jego obecność na rynku pozostaje uzasadniona inaczej niż względami marketingowymi?

Testy wskazują na niewielką przewagę wydajności E8200 nad tańszym, ale pracującym z tym samym zegarem E7200. Większa pojemność pamięci cache L2 oraz szybsza FSB to zbyt mało by korzystnie wyróżnić się wobec tańszego modelu. Niemniej zawsze znajdą się klienci, dla których kilka klatek więcej w ulubionej grze bądź też wykonanie o sekundę szybciej kodowania materiału wideo będzie wystarczającym uzasadnieniem dla wyższej ceny. Dla wielu osób przeważającymi okażą się względy prestiżowe – posiadania procesora z najwyższej serii. Istnieje także grupa fanów ekstremalnego podkręcania dla których E8200 okazuje się być obiektem niemal doskonałym. W naszych testach, procesor na zwykłym pudełkowym chłodzeniu uzyskał szybkość 4400 MHz co jest wynikiem znakomitym. Przy tym seria E8X00 pracując już nominalnie na FSB 333 MHz, jest z tego względu materiałem do podkręcania szczególnie wymagającym gdyż wymaga bardzo dużych umiejętności, a E8200 ze względu na niski mnożnik to najbardziej wymagający członek tej serii. Do jego podkręcenia wymagane są bardzo wysokie wartości FSB. Ponownie więc dochodzą do głosu względy prestiżowe – wyciśnięcie z tego procesora maksimum jego możliwości świadczy doskonale o umiejętnościach overclockera – a to czasem liczy się najbardziej.