Intel Core 2 Duo E8400

Zalety:

  • - Dobra wydajność
  • - Duża pamięć cache L2
  • - Znacznie łatwiejszy do podkręcania od niższych modeli Core 2 Duo E8X00

Wady:

  • - Uzyskanie wysokich wartości zegara wymaga wprawy i niezłej płyty głównej

Gdyby nie ułamkowe mnożniki to Intel Core 2 Duo E8400 byłby następnym procesorem po E8200. Dla klienta oznaczałoby to nieco większą wyrazistość oferty i łatwiejszy wybór, ale według producenta pomiędzy tymi dwoma procesorami istniała zbyt wielka luka, którą należało wypełnić. Trudno w to uwierzyć patrząc na wyniki testów. Core 2 Duo E8400 jest wprawdzie od E8200 nieco wydajniejszy, ale właśnie tyle ile powinno dzielić sąsiadujące ze sobą modele. W codziennym użytkowaniu, pracy, zabawie i graniu, różnica pomiędzy procesorami jest praktycznie niewyczuwalna. Ma ona jednak znaczenia dla tych, którym zależy na każdej sekundzie zysku podczas pracy nad materiałem wideo czy każdej klatce podczas grania w najbardziej wymagające z dostępnych na rynku gier.

Gdyby nie ułamkowe mnożniki to Intel Core 2 Duo E8400 byłby następnym procesorem po E8200. Dla klienta oznaczałoby to nieco większą wyrazistość oferty i łatwiejszy wybór, ale według producenta pomiędzy tymi dwoma procesorami istniała zbyt wielka luka, którą należało wypełnić. Trudno w to uwierzyć patrząc na wyniki testów. Core 2 Duo E8400 jest wprawdzie od E8200 nieco wydajniejszy, ale właśnie tyle ile powinno dzielić sąsiadujące ze sobą modele. W codziennym użytkowaniu, pracy, zabawie i graniu, różnica pomiędzy procesorami jest praktycznie niewyczuwalna. Ma ona jednak znaczenia dla tych, którym zależy na każdej sekundzie zysku podczas pracy nad materiałem wideo czy każdej klatce podczas grania w najbardziej wymagające z dostępnych na rynku gier. To co zyskujemy dzięki zakupowi E8400 może być warte dopłaty niewielkiej różnicy w cenie pomiędzy procesorami – około 50 zł.

E8400 uzyskuje natomiast przewagę podczas podkręcania. Nie dotyczy ona prędkości z jaką może pracować procesor, a środków niezbędnych do jej osiągnięcia. Wszystko to za sprawą o jeden stopnień wyższego mnożnika. Dla uzyskanie właściwie identycznej szybkości około 4400 MHz (w przypadku E8400 były to dokładnie 4392 MHz), E8400 potrzebował FSB o szybkości 488 MHz, podczas gdy E8200 – 550 MHz. Oznacza to, że podkręcanie mocniejszego procesora jest nieporównywalnie łatwiejsze gdyż nie wymaga przekroczenia magicznej granicy 500 MHz. Łatwiej także uzyskać wysoką prędkość użyteczną – dla 3600 MHz, wystarczy FSB zaledwie 400 MHz, choć w tym przypadku zysk procentowy w stosunku do szybkości nominalnej nie jest już imponujący.

Intel Core 2 Duo to jak każdy procesor z tej rodziny układ bardzo udany, cechujący się wysoką wydajnością i podatnością na podkręcanie. Uwzględniające jego cenę można go polecić tym miłośnikom produktów Intela, którzy będą chcieli cieszyć się z dobrego procesora nawet bez konieczności jego podkręcania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier