Intel Core 2 Extreme QX6700

Zalety:

  • - Bardzo dobra wydajność zwłaszcza w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • -Niska cena jak na procesor z serii Extreme
  • -Odblokowany mnożnik
  • - Łatwy do podkręcania

Wady:

  • - Standardowy układ chłodzenia za mało wydajny przy overclockingu
  • - Ogromny pobór mocy i ilość wydzielanego ciepła
  • - Niska nominalna FSB

Procesory Intela ze słowem Extreme w nazwie charakteryzują się dwiema cechami. Pierwsza z nich, to odblokowany w górę mnożnik druga, znacznie mniej przyjemna – astronomiczna cena. Jednakże Core 2 Extreme QX6700 stanowi tu pewien wyjątek – jest już układem dość starym, dzięki czemu można go nabyć za niecałe 1000 zł.

Procesory Intela ze słowem Extreme w nazwie charakteryzują się dwiema cechami. Pierwsza z nich, to odblokowany w górę mnożnik druga, znacznie mniej przyjemna – astronomiczna cena. Jednakże Core 2 Extreme QX6700 stanowi tu pewien wyjątek – jest już układem dość starym, dzięki czemu można go nabyć za niecałe 1000 zł. Dla przeciętnego użytkownika,a a nawet komputerowego entuzjasty zakup tego typu procesora nie ma żadnego sensu. Należy on do starej generacji Core 2, jest wyjątkowo prądożerny a podkręcanie dzięki odblokowanemu mnożnikowi nie każdemu musi odpowiadać. W dodatku nominalna FSB na jakiej pracuje ten układ do 266 MHz – nieco mało jak na cztery rdzenie.

Procesor powstał w technologii 65nm i jest wyposażony w pamięć cache L2 o pojemności 8192 KB. Ponieważ czterordzeniowce Intela to tak naprawdę dwa układy dwurdzeniowe w jednej obudowie, pamięć ta jest podzielona – po 4096 KB na każde dwa rdzenie. Duża liczba rdzeni i dość wysoka prędkość nominalna wynosząca 2666 MHz, sprawiają, że już przy standardowych ustawieniach procesor wydziela ogromne ilości ciepła. Po podkręceniu zarówno ciepło jak i ilość konsumowanej mocy rosną w zastraszającym tempie. W tym przypadku, przeprowadzona przez nas próba podkręcania ma charakter wyłącznie ciekawostki – po zmianie chłodzenia z pewnością dałoby się z tego procesora wycisnąć jeszcze więcej.

Odblokowany mnożnik ma tą zaletę, że procesor łatwo przestawić także na wyższą FSB, bez konieczności zwiększania częstotliwości jego pracy. Przy mnożniku x8 i magistrali 333 MHz, uzyskamy te same 2666 MHz. Czy taki zabieg ma sens? Raczej nie, identyczne ustawienia pracy posiada już nominalnie Core 2 Quad Q9400 a do tego grzeje się znacznie mniej i zużywa mniej energii.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier