Intel Core 2 Quad Q8200

Zalety:

  • - Bardzo dobra wydajność zwłaszcza w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • - Rozsądna jak na układ czterordzeniowy cena

Wady:

  • - Standardowy układ chłodzenia mało wydajny przy podkręcaniu

Użytkownicy wymagający procesora czterordzeniowego za przystępną cenę musieli dotąd szukać go w ofercie AMD. Od jakiegoś czasu Intel także postanowił zdobyć tę część rynku. Efektem tych starań było obniżenie cen procesorów czterordzeniowych i wprowadzenie nowych modeli o jeszcze niższej cenie. Najtańszym obecnie procesorem czterordzeniowym Intela jest Core 2 Quad E8200. Najpierw rzućmy okiem na metody, które pozwoliły na obniżenie ceny układu. Mają one charakter zarówno konstrukcyjny jak i marketingowy. Q8200 to typowy czterordzenowiec z rodziny Core 2 czyli tak naprawdę dwa dwurdzeniowe procesory zamknięte w jednej obudowie. Rdzenie wykonano w technologii 45 nm. Stosunkowo niski mnożnik – x7 w połączeniu z magistralą 333 MHz, daje nominalną częstotliwość pracy tego procesora wynoszącą 2333 MHz. Pamięć cache L2 ma wielkość 2048 KB dla każdej pary rdzeni – w sumie 4096 KB. To wszystko wraz z niskim napięciem zasilającym pozwala procesorowi wykazać się dobrymi wynikami w testach zużycia

Użytkownicy wymagający procesora czterordzeniowego za przystępną cenę musieli dotąd szukać go w ofercie AMD. Od jakiegoś czasu Intel także postanowił zdobyć tę część rynku. Efektem tych starań było obniżenie cen procesorów czterordzeniowych i wprowadzenie nowych modeli o jeszcze niższej cenie. Najtańszym obecnie procesorem czterordzeniowym Intela jest Core 2 Quad E8200. Najpierw rzućmy okiem na metody, które pozwoliły na obniżenie ceny układu. Mają one charakter zarówno konstrukcyjny jak i marketingowy. Q8200 to typowy czterordzenowiec z rodziny Core 2 czyli tak naprawdę dwa dwurdzeniowe procesory zamknięte w jednej obudowie. Rdzenie wykonano w technologii 45 nm. Stosunkowo niski mnożnik – x7 w połączeniu z magistralą 333 MHz, daje nominalną częstotliwość pracy tego procesora wynoszącą 2333 MHz. Pamięć cache L2 ma wielkość 2048 KB dla każdej pary rdzeni – w sumie 4096 KB. To wszystko wraz z niskim napięciem zasilającym pozwala procesorowi wykazać się dobrymi wynikami w testach zużycia energii.

Pod względem wydajności procesor spełnia pokładane w nim oczekiwania. Sprawdza się bardzo dobrze w aplikacjach korzystających ze wszystkich czterech jego rdzeni. Gorzej prezentuje się tam gdzie wymagana jest wysoka częstotliwość pracy, ale nawet w tych testach dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową.

Nasz egzemplarz Q8200 nieco rozczarował za to w próbach podkręcania. Uzyskał stabilnie nieco ponad 3200 MHz. Patrząc obiektywnie, nawet owe 3,2 GHz, to dobry wynik, pozwalający na uzyskanie rewelacyjnej wydajności we wszystkich rodzajach testów.

Opisywany procesor to bardzo udana konstrukcja i doskonały marketingowo pomysł. Dzięki niskiej cenie oferuje wszystkie zalety układu czterordzeniowego także tym klientom, którzy dotąd z powodu ograniczonego budżetu sięgali po procesory Phenom produkowane przez konkurencyjne AMD.