Intel Core 2 Quad Q9400s

Silną bronią AMD są nowe procesory Phenom II. Ponieważ cenowo Intel Core i7 jest obecnie raczej mało przystępny (szczególnie jesteś li rozważyć cenę całej platformy), Intel walczy za pomocą odświeżonych wersji znakomitych Core 2. Jednym z nich jest opisywany Core 2 Quad 9400s będący energooszczędną wersją układu czterordzeniowego.

Silną bronią AMD są nowe procesory Phenom II. Ponieważ cenowo Intel Core i7 jest obecnie raczej mało przystępny (szczególnie jesteś li rozważyć cenę całej platformy), Intel walczy za pomocą odświeżonych wersji znakomitych Core 2. Jednym z nich jest opisywany Core 2 Quad 9400s będący energooszczędną wersją układu czterordzeniowego. Współczynnik TDP obniżono z 95 do 65 W. Core 2 Quad Q9400s to czterordzeniowy procesor złożony tak naprawdę w dwóch procesorów dwurdzeniowych zamkniętych w jednej obudowie. Pracuje nominalnie na magistrali (FSB) 333 MHz z mnożnikiem x 8 tak więc jego zegar to 2,66 GHz. Układ wykonany w procesie technologicznym 45 nm wyposażono w dwa poziomy pamięci cache: L1 – o łącznej pojemności 128 KB, ale oddzielną dla każdego z rdzeni (po 32 KB na rdzeń) i L2, o pojemności 3072 KB na każdą parę rdzeni (łącznie 6144 KB).

Jak właściwie każdy czterordzeniowiec Intela, tak i Core 2 Quad Q9400s odznacza się bardzo dobrą wydajnością. Sprawdzi się znakomicie w najbardziej wymagających zadaniach, także w aplikacjach stawiających na szybkość zegara procesora. Pobór mocy zestawu był niższy niż identycznego z procesorem Core 2 Quad 9400 pracującym z zegarem 2,66 GHz o od 9 do 20 W.

Sprawdziliśmy też jak nowy procesor się podkręca. Nie zawiódł i pod tym względem. Przy zastosowaniu zwykłego układu chłodzenia mógł pracować stabilnie z zegarem 3920 MHz. Niestety wymaga do tego wysokiej wartości FSB i bardzo dobrej sekcji zasilania na płycie główniej czyli – płyty głównej z wysokiej półki.

Intel Core 2 Quad Q9400s to udany czterordzeniowy procesor. Sprawdzi się doskonale we wszystkich zastosowaniach. Jedyną złą wiadomością jest jego, wyższa niż w przypadku zwykłego Q9400, cena.