Intel Core 2 Quad Q9450

Zalety:

  • - Znakomita wydajność zwłaszcza w aplikacjach wykorzystujących wszystkie rdzenie procesora
  • - Rozsądna jak na układ czterordzeniowy cena
  • - Nieźle się podkręca
  • - Duża pojemność pamięci cache L2

Wady:

  • -Mocno się nagrzewa

Wprawdzie techniczni puryści mogą zarzucić czterordzeniowym procesorom Intela z Seri Core 2 Quad, że w rzeczywistości stanowią one połączenie dwóch układów dwurdzeniowych w jednej obudowie, ale nawet oni nie mogą temu prostemu rozwiązaniu zarzucić braku skuteczności. Co więcej, przeglądając dostępne na rynku Quad’y tej firmy łatwo zauważyć jak wielkie możliwości w kształtowaniu ich oferty daje taka modułowa konstrukcja. Właśnie dzięki niej możliwe jest tworzenie nowych modeli tak naprawdę na zawołanie, kiedy tylko potrzeby rynku, bądź względy marketingowe uzasadnią ich istnienie. Core 2 Quad Q9450 jest tego doskonałym przykładem. Q9450 to układ bezkompromisowy – nie szukano w nim oszczędności, ale po prostu umieszczono dwa E8200 obok siebie.

Wprawdzie techniczni puryści mogą zarzucić czterordzeniowym procesorom Intela z Seri Core 2 Quad, że w rzeczywistości stanowią one połączenie dwóch układów dwurdzeniowych w jednej obudowie, ale nawet oni nie mogą temu prostemu rozwiązaniu zarzucić braku skuteczności. Co więcej, przeglądając dostępne na rynku Quad’y tej firmy łatwo zauważyć jak wielkie możliwości w kształtowaniu ich oferty daje taka modułowa konstrukcja. Właśnie dzięki niej możliwe jest tworzenie nowych modeli tak naprawdę na zawołanie, kiedy tylko potrzeby rynku, bądź względy marketingowe uzasadnią ich istnienie. Core 2 Quad Q9450 jest tego doskonałym przykładem. Jak wiemy, czterordzeniowe modele z niższym oznaczeniem powstały jako hybrydy rozwiązań procesorów dwurdzeniowych z serii "7" i "8". Q9450 to układ bezkompromisowy – nie szukano w nim oszczędności, ale po prostu umieszczono dwa E8200 obok siebie. Dla użytkownika oznacza to przede wszystkim zwiększoną w stosunku do Q9400 pojemność pamięci cache L2. Obecnie jest to w sumie 12288 KB czyli po 6144 KB na parę rdzeni. Pozostałe parametry są takie same jak w E8200 – proces technologiczny w jakim wykonano rdzenie – 45 nm, mnożnik x8, FSB 333 MHz, częstotliwość pracy zegara – 2666 MHz.

Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie – czy zakup tego procesora może być opłacalny? Jak wykazują testy, w wielu zastosowaniach ma on przewagę wydajności nad Q9400. Szczególnie widoczne jest to w wymagających grach. To już pozwala dobrze wróżyć jego przyszłości. Podczas prób podkręcania procesor także spisał się lepiej od słabszego modelu – dość łatwo przekroczył 3600 MHz. Najprawdopodobniej mógłby więcej, ale na przeszkodzie stanęła spora ilość wydzielanego ciepła.

Największą niespodziankę zostawimy na koniec – jak się okazuje w wielu sklepach Q9450 oferowany jest za cenę niższą niż Q9400. Ta ostatnia cecha całkowicie przesądza wybór pomiędzy tymi dwoma procesorami – Q9450 jest bardziej godny zainteresowania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier