Intel Core 2 Quad Q9550s

Litera "s" na końcu symbolu procesora oznacza w nowych czterordzeniowcach Intela wersje energooszczędne. Dzięki wprowadzeniu dwóch dodatkowych stanów pracy procesora współczynnik TDP obniżono z 95 do 65 W. Poza tym zmian w stosunku do starszych wersji nie da się zauważyć. Core 2 Quad Q9550s to procesor zbudowany według sprawdzonej recepty – połączono dwa procesory dwurdzeniowe w jednej obudowie.

Litera "s" na końcu symbolu procesora oznacza w nowych czterordzeniowcach Intela wersje energooszczędne. Dzięki wprowadzeniu dwóch dodatkowych stanów pracy procesora współczynnik TDP obniżono z 95 do 65 W. Poza tym zmian w stosunku do starszych wersji nie da się zauważyć. Core 2 Quad Q9550s to procesor zbudowany według sprawdzonej recepty – połączono dwa procesory dwurdzeniowe w jednej obudowie. Pracuje on na magistrali (FSB) 333 MHz z mnożnikiem 8,5 co daje zegar 2,85 GHz. Procesor wykonano w procesie 45 nm. Wyposażono go w dwa poziomy pamięci cache: L1 – oddzielną dla każdego z rdzeni, o pojemności 32 KB na każdy z nich (łącznie 128 KB) i L2 – wspólną dla par rdzeni, o łącznej pojemności 12288 KB, czyli 6144 KB na każdą z par.

W testach procesor wykazał, że pod względem wydajności należy on do ścisłej czołówki, ale z drugiej strony, była ona właściwie identyczna jak starszego modelu. Właściwie w każdym zadaniu Core 2 Quad Q9550s sprawował się wyśmienicie. W najbardziej interesującej w nim dziedzinie, czyli poborze mocy, układ nie zawiódł oczekiwań. W czasie spoczynku pobierał około 9 W mocy mniej niż starszy model, natomiast pod obciążeniem różnice wydajności dochodziły do 20 W. Wprawdzie mierzyliśmy pobór mocy całej platformy, ale jedyna różnica pomiędzy nimi sprowadzała się właśnie do procesora, co sprawia, że nie może być innej niż on sam przyczyny takiego stanu rzeczy. Odnowiony układ także znakomicie się podkręcał. Po podniesieniu napięcia zasilającego do 1,5 V (w BIOSie płyty głównej), osiągnął 3978 MHz. Pracował przy tym ze standardowym układem chłodzenia. Mimo iż Core 2 Quad są obecne na rynku od ponad dwóch lat to system drobnych, ewolucyjnych zmian stosowany przez Intela sprawia, że nadal należą do najbardziej atrakcyjnych procesorów. To doskonała wiadomość dla Intela i nieco gorsza dla goniącego go rywala. Intel Core 2 Quad Q9550s to jeden z najlepszych procesorów na rynku, pozwalający na budowę bardzo wydajnego komputera. Niestety cena procesora w stosunku do Q9550 wzrosła, co z pewnością nie spodoba się nabywcom.