Intel Core i3 530

Intel Core i3 530 to obecnie najtańszy procesor Intela do podstawki LGA1156. W testach ustępuje on minimalnie Core i3 540, jest jednak od niego o niemal 100 zł tańszy. W procesorze zgromadzono wiele nowoczesnych rozwiązań, ale niestety jego cena nie każdemu przypadnie do gustu.

Cechą szczególną Core i3 (także Core i5) jest zintegrowany układ graficzny. Układ ten obsługuje funkcje DirectX 10, Open GL 2.1 i Shader Model 4.0, co powinno pozwolić na jego wykorzystywanie w grach. Pozwala także na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości i wyświetlanie obrazu na dwóch monitorach. W Core i3 530 pracuje on z częstotliwością 733 MHz.

Wykorzystane wcześniej słowo „zintegrowany” może być mylące. Procesor to w rzeczywistości dwa układy umieszczone w jednej obudowie: pierwszy, wykonany w technologii 32 nm to dwa rdzenie i pamięć cache, drugi, wykonany w technologii 45 nm to kontroler pamięci, magistrali PCI-Express i właśnie układ graficzny. Układy komunikują się ze sobą poprzez wewnętrzne łącze QPI.

Procesor pracuje z częstotliwością 2933 MHz (mnożnik x22). Wyposażono go w pamięć trzypoziomową pamięć cache: L1 – oddzielna dla obu rdzeni o pojemności 64 KB (po 32 KB na rdzeń), także oddzielna L2 o pojemności 512 KB (po 256 KB na rdzeń) i wspólna cache L3 o pojemności 4096 KB.

W procesorze zastosowano funkcję pozwalająca na symulację pracy dwóch wątków na każdym rdzeniu – Hyper-Threading. W aplikacjach pracujących w środowisku wielowątkowym może to podnieść nieco wydajność. Brak charakterystycznej dla pozostałych Core i 900, 700, 600 i 500 funkcji Turbo Boost.

Testy wydajności procesor Intel Core i3 530 zaliczył bardzo dobrze, szczególnie jak na układ dwurdzeniowy. „Mocy” zabraknie tylko profesjonalistom pracującym w środowisku wielowątkowym – HyperThreading nie zstąpi czterech rdzeni.

Układ sprawdza się za to znakomicie w grach. Zintegrowany układ graficzny także sprawdza się nieźle, przynajmniej dopóki nie zechcemy grać – w wielu grach w obrazie pojawiają się artefakty. Wykorzystanie tego układu wymaga specjalnej płyty z chipsetem Intel H55 lub H57.

Testowany procesor jest z pewnością energooszczędny. Wyposażony w niego zestaw pobierał w spoczynku 99 W, a w teście CineBench 165 W mocy.

Zaawansowanych użytkowników na pewno ucieszy dobra podatność na podkręcanie. Wykorzystując standardowe chłodzenie powietrzem uzyskaliśmy w pełni stabilną i użyteczną częstotliwość pracy układu na poziomie 4200 MHz przy napięciu zasilania jedynie 1,35 V.

Intel Core i3 530 to procesor wydajny i energooszczędny. Jego użytkownicy nie powinni przejmować się pewnymi ograniczeniami (mała liczba linii PCI-Express, częstotliwość pracy pamięci do 1333 MHz). Dla wielu akceptowalna będzie także cena – 450 zł, choć trzeba przyznać, że AMD oferuje procesory dwukrotnie tańsze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: