Intel Core i3 540

Na rynku pojawiły się zapowiadane już dość dawno temu najtańsze procesory Intela do podstawki LGA1156 – Core i3. Testowany dziś Core I3 540 to dwurdzeniowy układ posiadający większość cech droższych modeli, cechujący się dobrą wydajnością, znanymi z innych procesorów do LGA1156 ograniczeniami a do tego wcale nie tak tani jakby sobie tego życzyli nabywcy.

Procesor Intel Core i3 540 to właściwie dwa układy umieszczone w jednej obudowie. Pierwszy to rdzenie i pamięć cache – wykonano go w procesie 32 nm. Drugi w którym znajdują się: kontroler pamięci DDR3 (częstotliwość pracy modułów do 1333 MHz, możliwość pracy w trybie dwukanałowym), kontroler magistrali PCI-Express (obsługujący 16 linii PCI-Express) i układ graficzny (obsługuje DirectX 10, Open GL 2.1, SM 4.0, wyświetla obraz na dwóch monitorach, częstotliwość pracy 733 MHz) wykonano w procesie 45 nm.

Częstotliwość pracy procesora wynosi 3,06 GHz. W Core i3 brak praktycznego trybu TurboBoost podbijającego mnożnik. Jest za to funkcja Hyper-Threading, dzięki której każdy z rdzeni może obsługiwać dwa wątki równocześnie. Dwurdzeniowy układ pracuje wtedy jak czterordzeniowy, co podnosi wydajność w odpowiednim dla niego środowisku.

Trzypoziomowa pamięć cache ma strukturę i pojemność: L1, o pojemności 32 KB na rdzeń (łącznie 64 KB), L2 o pojemności 256 KB na rdzeń (łącznie 512 KB) i L3 wspólna dla obu rdzeni, o pojemności 4096 KB.

Testy wykazują, że wydajność procesora jest jak na układ dwurdzeniowy bardzo przyzwoita. Mniej wymagającym użytkownikom wystarczy ona do wszelkich zadań, w tym gier, ale pracując w środowisku wielowątkowym lepiej jednak nabyć układ czterordzeniowy. Pobór mocy zestawu z tym procesorem wynosił w spoczynku 100 W, a podczas testu CineBench10 152 W, co świadczy o energooszczędności układu. W teście PTBoats pobór wynosił 236 W, ale tutaj decydujące znaczenie miała karta graficzna.

Chcąc wykorzystać zintegrowany układ graficzny musimy nabyć specjalną płytę z chipsetem Intel H55 lub H57. Wydajność grafiki wystarcza do wielu zadań, ale raczej nie polecamy jej do gier: może okazać się niewystarczająca, a wyświetlany obraz posiada wówczas wiele wad.

Od dawna układy Intela słyną z dobrej podatności na overclocking. Core i3 540 nie zawodzi i pod tym względem. Procesor dało się podkręcić do w pełni użytecznych 4439 MHz! Wymagał przy tym napięcia 1,4 V. Podczas podkręcania korzystaliśmy ze standardowego chłodzenia powietrzem – układ pracował stabilnie i przeszedł wszystkie testy bez problemu.

Intel Core i3 540 to wydajny, nowoczesny, energooszczędny, dwurdzeniowy procesor. Dobrze wypadł we wszystkich testach wydajności, rozczarowywał jedynie obraz 3D w testach zintegrowanego układu graficznego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: