Intel Core i5 750

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Dobra podatność na overclocking
  • Zebranie wielu doskonałych rozwiązań w jednym układzie
  • Przystępna skalkulowana cena

Wady:

  • Standardowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu
  • Zablokowany mnożnik
  • Brak funkcji SMT

Nowe procesory Intela do podstawki LGA1156 to nie tylko Core i7, ale także tańsze Core i5. Sprawdziliśmy czy warto oszczędzać podczas składania komputera i zdecydować się na prostszy układ.

Nowe procesory Intela do podstawki LGA1156 to nie tylko Core i7, ale także tańsze Core i5. Sprawdziliśmy czy warto oszczędzać podczas składania komputera i zdecydować się na prostszy układ. Procesor ten wykonano w technologii 45 nm. Tak samo jak Core i7 posiada cztery rdzenie, zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 i mostek północny. Także i tutaj dla pamięci można ustawić mnożnik do x12. Nie ograniczono pojemności pamięci cache: L1 4 x 32 KB (oddzielna dla każdego rdzenia), L2 4 x 256 KB (oddzielna dla każdego rdzenia) i L3 8192 KB (wspólna dla wszystkich rdzeni). Procesor pracuje standardowo z mnożnikiem x20 a tym samym z częstotliwością 2666 MHz. Tryb turbo podbija mnożnik do x21 i dopóki procesor nie osiągnie wartości maksymalnej TDP (95 W) , będzie pracował właśnie w ten sposób. Częstotliwość pracy łącza QPI dla tego procesora to 2400 MHz, a jego mostka północnego 2133 MHz (wg CPU-Z).

W odróżnieniu od Core i7, Core i5 nie posiadają funkcji SMT, symulującej dwa wątki na każdym rdzeniu. Może to skutkować nieco niższą wydajnością w aplikacjach potrafiących wykorzystywać jej dobrodziejstwa.

Doskonale działają funkcje oszczędzania energii – bez obciążenia platforma z tym procesorem pobierała zaledwie 98W mocy. Pod obciążeniem, w programie Cinebench 10 – 203 W, zaś PT Boats 285 W.

Wydajność układu jest znakomita, a największe różnice w stosunku do Core i7 widać tylko w programach wykorzystujących SMT. Typowy użytkownik będzie z tego procesora bardzo zadowolony.

Sprawdziliśmy jak układ się podkręca. Przy napięciu 1,4 V osiągnął bardzo dobre 3700 MHz. Niestety także i tutaj horrendalnie rosła ilość wydzielanego ciepła.

Intel Core i5 750 za swoją ceną około 750 zł, przystępnymi cenami płyt z podstawką LGA1156 oraz dwukanałowych pamięci DDR3, pozwala na złożenie rozsądnego cenowo komputera o znakomitej wydajności. Będzie z pewnością bardzo popularny wśród wymagających użytkowników pecetów.