Intel Core i7 920

Wprowadzając na rynek Nahalema, czyli Core i7 Intel nie ograniczył się do jednej wersji. Oprócz bardzo drogiego modelu Core i7 965 Extreme to dla normalnego użytkownika ciekawostka, a nie układ, którego zakup można brać pod uwagę. Na szczęście oprócz niego mamy do wyboru jeszcze dwa procesory za w miarę przystępną cenę. Najtańszym jest Intel Core i7 920. Core i7 920 posiada tą samą architekturę co 965 Extreme – trzypoziomową pamięć cache - (L1 - 4 x 32KB, L2 - 4 x 256 KB, L3 - 8192 KB), cztery rdzenie, zintegrowany kontroler pamięci. Procesor, w odróżnieniu od 965 Extreme obsługuje jednak pamięci DDR3 o szybkości 1066 MHz. Także i w nim możemy korzystać z funkcji SMT. Jak w każdym "cywilnym" procesorze Intela, nie mamy możliwości podniesienia mnożnika ponad wartość nominalną.

Wprowadzając na rynek Nahalema, czyli Core i7 Intel nie ograniczył się do jednej wersji. Oprócz bardzo drogiego modelu Core i7 965 Extreme to dla normalnego użytkownika ciekawostka, a nie układ, którego zakup można brać pod uwagę. Na szczęście oprócz niego mamy do wyboru jeszcze dwa procesory za w miarę przystępną cenę. Najtańszym jest Intel Core i7 920. Core i7 920 posiada tą samą architekturę co 965 Extreme – trzypoziomową pamięć cache - (L1 - 4 x 32KB, L2 - 4 x 256 KB, L3 - 8192 KB), cztery rdzenie, zintegrowany kontroler pamięci. Procesor, w odróżnieniu od 965 Extreme obsługuje jednak pamięci DDR3 o szybkości 1066 MHz. Także i w nim możemy korzystać z funkcji SMT. Jak w każdym "cywilnym" procesorze Intela, nie mamy możliwości podniesienia mnożnika ponad wartość nominalną. Niższa niż w "95" jest także częstotliwość pracy łącza QPI – 2400 MHz. Standardowo pracuje on z mnożnikiem x20. Procesor posiada jednak dodatkowe tryby pracy. Tryb Turbo dla czterech aktywnych rdzeni podbija mnożnik do x21. Zostałby on zmniejszony automatycznie w przypadku przekroczenia TDP procesora.

Wyniki testów były odpowiednie do naszych oczekiwań po pierwszym kontakcie z i7. Core i7 920 pracuje z tym samym zegarem co Core 2 Quad Q9450. Choć ogólnie wygrywa z nim pod względem wydajności to wielkość przewagi zawdzięcza głównie sztuczce z SMT i związanych z nią dobrymi wynikami testów syntetycznych. Jeśli zaś przyjrzeć się realnie przewadze nad starszym procesorem to, póki co, nie jest ona duża, zdarza się nawet, że Core 2 Quad zwycięża.

"920" za to bardzo ładnie się podkręca. Ze standardowych 2666 MHz, zwiększyliśmy jej zegar do 3990 MHz i to przy niewygórowanym napięciu 1,35 V. To wynik, jak na procesor czterordzeniowy, bardzo dobry, a pamiętać należy, że to wczesna sztuka a my dopiero uczymy się sztuki overclockingu tych układów. Intel Core i7 920 to najnowszej generacji procesor Intela. Na tą chwilę bardzo trudno napisać czy będzie lepszym wyborem dla nabywcy: wprawdzie cena samego procesora jest dość przystępna, ale na razie zniechęca bardzo ograniczony wybór płyt głównych, ich niezwykle wysokie ceny i współpraca procesora jedynie z drogimi pamięciami DDR3, pracującymi dodatkowo wyłącznie z szybkością do 1066 MHz, czyli w rzeczywistości bardzo mało efektywną jak na możliwości tej technologii.