Intel Core i7 930

Intel Core i7 930 ma być następcą znanego od półtora roku modelu Core i7 920. Od starszego modelu odróżnia go właściwie tylko podniesiona częstotliwość taktowania. Procesor ten przeznaczony do podstawki LGA1366 ma być jednym z bezpośrednich rywali nowego sześciordzeniowego Phenoma II X6.

Prezentowany układ wykonywany jest w technologii 45 nm. Z poprzednikiem dzieli strukturę i pojemność pamięci cache: L1 – oddzielna dla każdego rdzenia o pojemności 32 KB (4 x 32KB), także oddzielna dla każdego rdzenia pamięć cache L2 o pojemności 256 KB (4 x 256 KB) i współdzielona pamięć cache L3 o pojemności 8192 KB. Czterordzeniowy procesor wyposażono w zintegrowany kontroler pamięci DDR3.

Core i7 930 obsługuje funkcję Hyper Threading czyli symulację dwóch wątków na jednym rdzeniu, dzięki czemu może on być widziany przez aplikację jako układ ośmiordzeniowy. Inną specjalnością Intela (do niedawna, gdyż teraz także nowe układy AMD posiadają jej odpowiednik) jest tryb pracy Turbo który podbija mnożnik procesora w sytuacji gdy wymagana jest wyższa wydajność, a jednocześnie nie zostanie przekroczona maksymalna wartość TDP – czyli w tym przypadku 130 W. Układ pracuje na łączu QPI o częstotliwości 2400 MHz. Jego nominalny mnożnik to x21 co daje częstotliwość pracy 2800 MHz.

Wydajność Core i7 930 we wszystkich aplikacjach jest oczywiście znakomita do czego przyczynia się budowa i sposób działania samego układu jak i wykorzystanie pamięci pracującej w trybie trzykanałowym. Jednakże rywal czyli Phenom II X6 doskonale dotrzymuje mu kroku. Pobór mocy zestawu z tym procesorem wynosił od 135 W w spoczynku poprzez 258 w teście Cinebench 10 aż do 310 W w teście PTBoats. Procesor da się także całkiem nieźle podkręcić. Przy aktywnych czterech rdzeniach jego częstotliwość pracy udało się nam podnieść z 2800 do 4048 MHz, przy napięciu zasilania 1,475 V. Układ pracował stabilnie mimo użycia standardowego boxowego coolera.

Intel Core i7 930 to bardzo dobry, niezwykle wydajny procesor do najlepszej platformy Intela. Jego cena ma oscylować w granicach 1000 zł co uwzględniając wydajność nie jest sumą wygórowaną. Problem w tym, że wspominany w tekście Phenom II X6 kosztuje podobnie, nie jest gorszy a do tego dysponuje rewelacyjnymi platformami. Walka zapowiada się ciekawie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: