Intel Core i7 940

Pochodząca od Intela trójka rodzeństwa, które pojawiło się na rynku z zadaniem zdobycia go szturmem to przeznaczony dla ekspertów Core i7 965 Extreme, stosunkowo tani Core i7 920 i nieco od niego droższy i wydajniejszy Core i7 940. Właśnie tan ostatni procesor opiszemy krótko poniżej. Układ siłą rzeczy jest niemal identyczny z "920", różnica sprowadza się do wyższego mnożnika. Jego podstawowe parametry to trzypoziomowa pamięć cache (L1 - 4 x 32KB, L2 - 4 x 256 KB, L3 - 8192 KB), mnożnik x22, częstotliwość nominalna 2933 MHz i obsługa pamięci DDR3 do 1066 MHz. Pamięć, może pracować w trybie będącym obecnie domeną nowych procesorów Intela – trzykanałowym. Wyraźnie podnosi on wyniki testów przepustowości RAM wykonywanych benchmarkami syntetycznymi. Procesor może też pracować w trybie Turbo, z podbitym do x23 mnożnikiem, który automatycznie jest zmniejszany do wartości standardowej w przypadku przekroczenia TDP.

Pochodząca od Intela trójka rodzeństwa, które pojawiło się na rynku z zadaniem zdobycia go szturmem to przeznaczony dla ekspertów Core i7 965 Extreme, stosunkowo tani Core i7 920 i nieco od niego droższy i wydajniejszy Core i7 940. Właśnie tan ostatni procesor opiszemy krótko poniżej. Układ siłą rzeczy jest niemal identyczny z "920", różnica sprowadza się do wyższego mnożnika. Jego podstawowe parametry to trzypoziomowa pamięć cache (L1 - 4 x 32KB, L2 - 4 x 256 KB, L3 - 8192 KB), mnożnik x22, częstotliwość nominalna 2933 MHz i obsługa pamięci DDR3 do 1066 MHz. Pamięć, może pracować w trybie będącym obecnie domeną nowych procesorów Intela – trzykanałowym. Wyraźnie podnosi on wyniki testów przepustowości RAM wykonywanych benchmarkami syntetycznymi. Procesor może też pracować w trybie Turbo, z podbitym do x23 mnożnikiem, który automatycznie jest zmniejszany do wartości standardowej w przypadku przekroczenia TDP. Procesor obsługuje także funkcję SMT pozwalającą na symulowanie wielowątkowości na jednym rdzeniu. Dzięki niej, czterordzeniowy Core i7 940 potrafi udawać układ ośmiordzeniowy co może być cenne podczas pracy w aplikacjach dobrze czujących się w takim środowisku. Częstotliwość pracy łącza QPI to w tym przypadku 2400 MHz.

Wydajnościowo Corei7 940 plasuje się pomiędzy "920" a "965". Oznacza to rewelacyjne wyniki benchmarków syntetycznych i bardzo dobre pozostałych. Pod względem częstotliwości pracy, procesor ten nie ma odpowiednika pośród Core 2 Quad, ale wydajnościowo, w wielu testach nie odbiega znacząco od podobnie taktowanego procesora starszej generacji.

Dobrze układ sprawił się podczas prób podkręcania. Uzyskał częstotliwość 4070 MHz, znakomitą jak na czterordzeniowca. Wymagał przy tym rozsądnego napięcia zasilania – 1,35 V.

Core i7 940 należy do rodziny najlepszych obecnie procesorów, ale też nie ma na dziś dużej różnicy wydajności w codziennym zastosowaniu pomiędzy nimi a Core 2 Quad.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: