Intel Core i7 950

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Odblokowane mnożniki
  • Doskonale się podkręca

Wady:

  • Bardzo wysoka cena procesora
  • Standardowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu

Intel poszerza ofertę modeli Core i7. Nowy model Core i7 950 pod względem wydajności pozostawia daleko w tyle wszystko co do tej pory był w stanie wyprodukować przeciwnik spod znaku AMD. Model ten jest przy tym o wiele tańszy niż topowy Core i7 975 Extreme, a co ciekawe podkręca się od niego lepiej.

Jak bardzo nie starałoby się AMD, nie ma wątpliwości, że najwydajniejsze procesory pochodzą w tej chwili od Intela. Core i7 950 pracuje nominalnie z mnożnikiem x 23 co daje zegar 3066 MHz. Jak każdy z dostępnych dotąd Core i7, także i on dysponuje trybem turbo, dzięki któremu mnożnik podnosi się do wartości x 24, a zegar do 3200 MHz. Teoretycznie tryb ten jest wyłączany po przekroczeniu przez procesor maksymalnej wartości TDP, ale w praktyce właściwie cały czas pracuje on z szybszymi ustawieniami. Procesor wyposażono w trzypoziomowa pamięć cache (L1 - 4 x 32KB, L2 - 4 x 256 KB, L3 - 8192 KB) przy czym cache L1 i L2 jest oddzielna dla każdego z czterech rdzeni, a L3 współdzielona. Nominalnie układ pracuje z pamięciami DDR3 1066 MHz,, oczywiście w trybie trzykanałowym. Pamięć, może pracować w trybie będącym obecnie domeną nowych procesorów Intela – trzykanałowym. Funkcja SMT pozwala na symulowanie wielowątkowości na jednym rdzeniu co sprawia, że pracuje on jak układ ośmiordzeniowy. Częstotliwość pracy łącza QPI to 2400 MHz, ale nie wydaje się by ograniczało to wydajność systemu w stosunku do łącza 3200 MHz.

Wydajność układu zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej okazuje się być rewelacyjna. Właściwie w każdej aplikacji procesor bije na głowę konkurencję, a także starsze czterordzeniowe układy samego Intela – Core 2 Quad. Obecnie nie sposób wskazać na zadania w których jego moc mogłaby być niewystarczająca, przynajmniej w domowym zastosowaniu.

Zaletą procesora są jego możliwości podkręcania. Po pierwsze nie zablokowano w nim mnożników pamięci i QPI. Co za tym idzie nie ma problemu jeśli chcielibyśmy by pracował na QPI charakterystycznej dla układów Extreme (3200 MHz) lub z pamięciami taktowanymi wyżej niż standardowe. Dostępne wartości mnożnika pamięci kończą się na x 16 co daje częstotliwość pracy nawet 2133 MHz.

Podatność na podkręcanie samego procesora to już absolutna rewelacja. Korzystaliśmy z dużego, ale jednak tylko powietrznego chłodzenia i zwykłej silikonowej pasty termoprzewodzącej. W tych warunkach przy napięciu zasilania 1,45 V uzyskaliśmy maksymalną użyteczną częstotliwość pracy procesora 4308 MHz ! To wynik znakomity, pokazujący jak ogromny potencjał tkwi w tym układzie.

Intel Core i7 950 jest procesorem bardzo drogim, ale też i za swoją cenę daje możliwości jakich nie uświadczymy w żadnej innej rodzinie CPU. To mieszanka najlepszych znanych dotąd rozwiązań stworzona po to by nikt nie miał wątpliwości kto obecnie jest producentem najwydajniejszych procesorów. Dla maniaków mocy pozycja obowiązkowa.