Intel Core i7 960

Mimo wysokich cen procesorów dedykowanych do podstawki LGA1366, grupa najbardziej wymagających odbiorców będzie gotowa wydać duże pieniądze w zamian za najwyższą wydajność. Prezentacje nowych procesorów LGA1366 nie są częste, ale następują sukcesywnie w miarę potrzeb i możliwości rynku. Najnowszym z nich jest Intel Core i7 960 cechujący się rewelacyjną wydajnością i oczywiście bardzo wysoką ceną.

Intel Core i7 960 to procesor czterordzeniowy, wykonany w technologii 45 nm pracujący na podstawce LGA1366. W procesorze zintegrowano kontroler pamięci DDR3, ale jako jedyne układy na rynku Core i7 900 obsługują pamięć w trybie trzykanałowym. Wymaga to stosowania trzech modułów RAM, ale podnosi wydajność podsystemu pamięci o kilkadziesiąt procent. Oczywiście nie oznacza to, że w takim samym stopniu wzrasta wydajność systemu.

Procesor obsługuje pamięci o częstotliwości pracy do 1600 MHz, choć według specyfikacji częstotliwością nominalną jest w tym przypadku 1333 MHz. Nominalny mnożnik procesora to x24, co daje zegar 3200 MHz, ale w specjalnych trybach pracy może on być wyższy.

Pamięć cache procesora jest trzypoziomowa: cache L1 jest oddzielna dla każdego z rdzeni i ma pojemność 32 KB (łącznie 128 KB), pamięć cache L2 także oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 256 KB (łącznie 1024 KB) i pamięć cache L3, wspólna dla wszystkich rdzeni, mająca pojemność 8192 KB.

Procesor, mimo że czterordzeniowy, ma możliwość pracy jednocześnie z ośmioma wątkami dzięki funkcji Hyper-Threading (SMT) – dzięki temu aplikacje preferujące środowisko wielowątkowe mogą pracować szybciej. Podniesieniu wydajności służy też funkcja Turbo – jeśli nie zostanie przekroczona maksymalna wartość TDP procesora (w tym przypadku 130 W), przy aktywnych czterech rdzeniach mnożnik procesora może być podniesiony do wartości x25, co daje zegar 3,33 GHz, a przy aktywnych trzech, dwóch lub jednym rdzeniu do wartości x26 dzięki czemu częstotliwość pracy wyniesie 3,46 GHz. Nominalna częstotliwość pracy łącza QPI w przypadku tego procesora wynosi 2400 MHz, ale odblokowany mnożnik pozwala na jej podniesienie.

Wydajność procesora jest oczywiście rewelacyjna – we wszystkich rodzajach aplikacji użytkownik dysponuje ogromną mocą – cztery rdzenie, tryb turbo i trzykanałowa pamięć, sprawiają, że produkty konkurencji wyglądają przy nim dość blado.

Pobór mocy zestawu testowego z opisywanym procesorem wynosił w spoczynku 125 W, podczas testu Conebench10 214 W a w PTBoats 308 W.

Procesor można oczywiście podkręcić. Testy przeprowadziliśmy ze standardowym coolerem używanym podczas testów. Po podniesieniu napięcia zasilającego w BIOS-ie do 1,45 V (1,4 V według miernika) procesor mógł pracować długo i stabilnie z częstotliwością 4176 MHz, przy aktywnych wszystkich czterech rdzeniach.

Procesor Intel Core i7 960 to obecnie, nie licząc Core i7 975 EE najwydajniejszy układ na rynku. Sprawdzi się on doskonale we wszystkich zastosowaniach od niej bardziej wymagających aplikacji po gry. Jego cena przekracza nieznacznie 2000 zł. Dość drogie, choć o wiele tańsze niż przed rokiem, są także płyty główne z odpowiednią podstawką. Nieco wyższy jest koszt pamięci, ale pamiętajmy, że otrzymujemy jej w odpowiednim zestawie o 50 % więcej niż w przypadku zestawów pamięci dwukanałowej.

Podsumowując – najbardziej wymagający użytkownicy, dla których cenna jest każda sekunda pracy czy też klatka w grach, nie mają obecnie dla Core i7 960 alternatywy.