Intel Core i7 975 Extreme

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Odblokowane mnożniki

Wady:

  • Astronomiczna cena
  • Standardowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu

Intel Core i7 975 Extreme to nowy król wydajności procesorów. Model wyposażony w podstawkę LGA1366 i pracujący z częstotliwością do 3466 MHz w testach wydajności zdecydowanie wyprzedza konkurencję.

Procesory z nazwą Extreme od dawna są najszybszymi produktami każdej rodziny CPU Intela. Ich charakterystyczne cechy (oprócz najwyższej wydajności) to w pełni odblokowany mnożnik wartości bazowej (lub szyby systemowej) i zazwyczaj "kosmiczna" cena. Seria Extreme Core i7 to ponadto wyższa nominalna QPI ,odblokowane mnożniki, choć ta ostatnia cecha spotykana jest także w innych procesorach (np. Core i7 950) oraz nominalna praca z pamięciami DDR3 1333 MHz.

Procesor dysponuje trzypoziomową pamięcią cache. Podobnie jak ma to miejsce z Phenomach AMD, pamięci cache L1 i L2 są oddzielne dla poszczególnych rdzeni, a pamięć cache L3 współdzielona. Ich pojemności to - L1 - 4 x 32KB ( łącznie 128 KB) , L2 - 4 x 256 KB ( łącznie 1024 KB), L3 - 8192 KB.

Ponieważ kontroler pamięci wbudowany jest w sam procesor to on decyduje o rodzaju RAM jaki warto zainstalować na płycie. W przypadku opisywanego modelu optymalne jest użycie trzykanałowej pamięci DDR3. Procesor pracuje na łączu QPI o częstotliwości 3200 MHz. Wartość bazowa to 133 MHz, a mnożnik podstawowy x 25. Tryb turbo podbija mnożnik do x26. Po osiągnięciu maksymalnej TPD jest on wyłączany, ale w praktyce właściwie nie zdarzają się takie sytuacje. Tak więc podstawowa częstotliwość pracy układu to 3333 MHz, zaś praktyczna używana na co dzień 3466 MHz.

Cztery rdzenie procesora mogą pracować w trybie SMT wymuszającym wielowątkowość na każdym z rdzeni. Aplikacje lubiące takie środowisko mogą więc korzystać aż z ośmiu wątków jednocześnie (po dwa na każdy rdzeń).

Zgodnie z oczekiwaniami Core i7 975 Extreme okazał się najwydajniejszym z testowanych dotąd przez nas układów wygrywając we wszystkich testach.

Ciekawi byliśmy jak procesor sprawdzi się podczas prób podkręcania. Core i7 950 bardzo zaostrzył nam apetyt, ale jednocześnie stosowany system chłodzenia raczej nie pozwalał na bicie światowych rekordów. Jednakże cały zabieg znacznie ułatwiał odblokowany mnożnik, zwalniający nas z kontrolowania pozostałych parametrów z wyjątkiem napięcia zasilania. Niestety, mimo tak ogromnego ułatwienia procesor nie pobił osiągnięć tańszego brata. Przy napięciu zasilania 1,45 V udało się nam uzyskać stabilną pracę z zegarem 4192 MHz– nieźle, nawet bardzo dobrze, ale jednak pozostał pewien niedosyt.

Procesor Intel Core i7 975 Extreme używany przy nominalnych ustawieniach to najwydajniejszy obecnie procesor na rynku. Prawda jest jednak taka, że z pewnością tego rynku nie zawojuje. Astronomiczna cena sprawia, że będzie to raczej układ używany w komputerowych laboratoriach niż w zwykłych domowych czy nawet profesjonalnych komputerach. Za niemal dwukrotnie wyższą niż Core i7 950 cenę oferuje tylko minimalnie lepszą wydajność, a do tego, przynajmniej jeśli pisać o układzie z jakim mieliśmy do czynienia, podkręca się gorzej.