Intel Core i7 990X

W zwykłym domowym komputerze Intel Core i7 990X nie ma senu - jest za drogi a jego wydajność nie będzie właściwie wykorzystana. Jednakże tam gdzie liczy się prawdziwa moc obliczeniowa, w zastosowaniach profesjonalnych, nie ma on sobie równych a jego zakup może być doskonałą inwestycją, mimo ceny wynoszącej około 3400 zł.

Budowa

Intel Core i7 990X to procesor wykonany w technologii 32 nm, pracujący na podstawce LGA 1366. Wyposażono go w sześć rdzeni i technologię HyperThreading emulującą pracę dwóch wątków na każdym rdzeniu. Procesor posiada trzypoziomową pamięć cache o pojemności: L1 32 KB na rdzeń (w sumie 192 KB), L2 - 256 KB na rdzeń (w sumie 1536 KB) i L3 wspólną dla wszystkich rdzeni, o pojemności 12288 KB. W procesorze znajdziemy także mostek północny ze zintegrowanym kontrolerem pamięci RAM DDR3. Mnożniki częstotliwości pracy rdzeni , mostka północnego procesora i pamięci są odblokowane.

Możliwości

Intel Core i7 990X doskonale sprawdza się podczas pracy w aplikacjach wielowątkowych. Obsługuje systemy i aplikacje 32 i 64 bitowe. Zintegrowany kontroler pamięci DDR3 może obsłużyć do 24 GB RAM w trybie jedno-, dwu- i trzykanałowym. Częstotliwość nominalna procesora to 3466 MHz, ale może być ona podbita dzięki funkcji Turbo do częstotliwości maksymalnie 3733 MHz. Układ dynamicznie dobiera napięcie zasilania w zakresie 0,800 - 1,375 V. Procesor jest także podatny na overclocking.

Wydajność

Sześć rdzeni, obsługa pamięci w trybie trzykanałowym, wysoka częstotliwość pracy, tryb Turbo i system Hyper Threading sprawiają, że pod względem wydajności układ ten nie ma sobie równych. Doskonale sprawdza się szczególnie w aplikacjach potrafiących wykorzystać jego wszystkie rdzenie i system HyperThreading. Intel Core i7 990X niemal zawsze jest najlepszy , zdobywając tym większą przewagę nad rywalami im więcej wymaga się od samego procesora.

Intel Core i7 990X
Intel Core i7 990X

Wnioski

Procesory Intela do podstawki LGA1366 są obecne na rynku już od kilku lat, ale nadal są częścią najbardziej zaawansowanej z dostępnych platform. Firma dba by należące do niej układy niepodzielnie panowały pod względem wydajności , wypuszczając coraz mocniejsze modele. Opisywany Intel Core i7 990X to obecnie najwydajniejszy procesor przeznaczony do domowych komputerów. Należy on do rodziny Gulftown. Procesor wykonano w technologii 32 nm. Są to jedyne sześciordzeniowe procesory Intela. Dzięki technologii HyperThreading mogą one jednak symulować pracę układu dwunastordzeniowego. Wyjściowa częstotliwość pracy opisywanego procesora to 3466 MHz. Pracuje on z mnożnikiem x26 przy częstotliwości bazowej 133 MHz. Dzięki technologii Turbo Bost możliwe jest podbicie mnożnika o ile tylko nie zostanie przekroczona maksymalna wartość TDP układu, wynosząca 130 W. Procesor wyposażony jest w kontroler pamięci DDR3, mogący jako jedyny na rynku obsługiwać moduły RAM w trybie trzykanałowym. Procesor posiada trzypoziomową pamięć cache o pojemności: L1 32 KB na rdzeń (w sumie 192 KB), L2 - 256 KB na rdzeń (w sumie 1536 KB) i L3 wspólna dla wszystkich rdzeni, o pojemności 12288 KB. Jak można się domyślać procesor jest niezwykle wydajny. W zadaniach wykorzystujących wszystkie jego rdzenie a także funkcję Hyper Threading dystansuje wszystko co tylko możemy znaleźć na rynku. Wprawdzie towarzyszy temu duży pobór mocy, ale dla nabywcy tego procesora nie ma to żadnego znaczenia. Jakby tego było mało , Core i7 990X doskonale się podkręca. Na zwykłym powietrznym coolerze, przy nieznacznym podbiciu napięcia zasilania ( do 1,4 V) procesor ten pracował stabilnie przy aktywnych wszystkich rdzeniach i zamkniętej obudowie z częstotliwością ponad 4,5 GHz. Intel Core i7 990X. Podkręcanie ułatwiają na pewno odblokowane mnożniki: rdzeni, mostka północnego procesora i kontrolera pamięci. Intel Core i7 990X to najwydajniejszy procesor na rynku. Jest bardzo drogi, ale w zamian oferuje wydajność bezcenną dla jego nabywcy. Odpowiednio wykorzystany zwróci się błyskawicznie.