Intel Corei5 655K

Procesor Core i5 655K to drugi z nowych układów Intela z odblokowanymi mnożnikami. Zabieg ten jest odpowiedzią na ekspansję AMD i ma przyciągnąć nabywców interesujących się podkręcaniem. Poza tym Core i5 655K to układ w zasadzie identyczny ze znanym już od dość dawna Core i5 650.

Opisywany procesor to układ dwurdzeniowy, ale potrafiący dzięki technologii Hyper Threading symulować pracę dwóch wątków na każdym z rdzeni. Jego nominalny mnożnik to x24, co daje zegar 3,2 GHz. Dzięki trybowi Turbo Boost może on zostać podbity do x25 przy aktywnych dwóch rdzeniach (zegar 3,33 GHz), lub x26 przy jednym rdzeniu (zegar 3,46 GHz).

W jednej podstawce zamknięto dwa układy. Pierwszy z nich to rdzenie procesora i pamięć cache (trzypoziomowa: L1, oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 32 KB (łącznie 64 KB), L2 oddzielna dla każdego rdzenia, o pojemności 256 KB (łącznie 512 KB) i pamięć wspólna dla obu rdzeni cache L3 o pojemności 4096 KB. Procesor wykonano w technologii 32 nm. Drugi układ to kontroler pamięci, magistrali PCI-Express i układ graficzny. Procesor obsługuje pamięć DDR3 o częstotliwości pracy nominalnie do 1333 MHz, pracującą w trybie dwukanałowym. Kontroler PCI-Express dysponuje szesnastoma liniami tej magistrali.

Układ graficzny wspiera DirectX 10, ShaderModel 4.0 i Open GL 2.1. Może wykorzystać do 1,7 GB z RAM komputera i pracuje z częstotliwością 733 MHz. Do jego poprawnej pracy niezbędne są płyty z chipsetem Intel H55 lub H57.

Odblokowany mnożnik pracy rdzeni i pamięci pozwala na bardzo łatwe podkręcanie. Nasz testowy procesor bez problemu pracował z aktywnymi dwoma rdzeniami z częstotliwością 4522 MHz (mnożnik x34). Było to możliwe na zwykłym boxowym coolerze przy napięciu zasilania rdzeni procesora równemu 1,472 V. Wynik taki trzeba uznać za bardzo dobry.

Wydajność procesora pracującego przy ustawieniach nominalnych jest identyczna z Core i5 650, czyli bardzo dobra jak na układ dwurdzeniowy. Nie zmieniła się także wydajność zintegrowanego układu graficznego. Jest ona podobna do tej znanej z platform AMD. Niestety nadal grafika Intela nie działa tak sprawnie jak konkurencji.

Core i5 655K jest procesorem bardzo drogim jak na układ dwurdzeniowy – kosztuje aż 850 zł. Co gorsza w jego przypadku jeszcze bardziej widoczne są ograniczenia platformy LGA1156. Trudno wróżyć czy zdobędzie on popularność wśród użytkowników. Wysoka cena może niestety mocno przesłonić zalety tego procesora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: