Intel Corei7 870

Procesory Intel Core 2 mają już swoje lata i mimo iż nadal sprawują się bardzo dobrze Intel postanowił zastąpić je nową rodziną. Nowe układy Core i7 serii 8xx wyposażono w podstawkę LGA1156, która sprawiła, że cena platformy Intela stała się o wiele atrakcyjniejsza.

Procesory Intel Core 2 mają już swoje lata i mimo iż nadal sprawują się bardzo dobrze Intel postanowił zastąpić je nową rodziną. Nowe układy Core i7 serii 8xx wyposażono w podstawkę LGA1156, która sprawiła, że cena platformy Intela stała się o wiele atrakcyjniejsza.Nowe nazewnictwo układów Intela może dezorientować. Intel postanowił, że wydajniejsze z nowych procesorów także będą nazywane Core i7. Opisywany Core i7 870 to najwydajniejszy z nowej rodziny procesorów. Mimo iż przeznaczony do innej podstawki technicznie jest niemal identyczny ze "starymi" Core i7. Jego architektura została nieco udoskonalona co jest widoczne szczególnie przy pomiarze poboru mocy.

Opisywany procesor powstaje w 45 nm procesie technologicznym. Posiada wbudowany kontroler pamięci, ale w odróżnieniu od LGA1366, jest to kontroler dwukanałowy. Układ posiada cztery rdzenie i trzy poziomy pamięci cache: L1 4 x 32 KB (oddzielna dla każdego rdzenia), L2 4 x 256 KB (oddzielna dla każdego rdzenia) i L3 8192 KB (wspólna dla wszystkich rdzeni). Procesor standardowo pracuje z mnożnikiem x22 co przy wartości bazowej 133MHz, daje zegar 2933 MHz. Tak jak i pozostałe Core i7 wyposażono go w funkcję turbo mode, pozwalającą na automatyczne podbicie mnożnika jeśli tylko nie jest przekraczana maksymalna TDP procesora. W tym trybie przy aktywnych czterech rdzeniach mnożnik może wzrosnąć do wartości x 24 co daje zegar 3200 MHz.

Procesor potrafi także całkowicie wyłączyć niektóre rdzenie gdy nie jest potrzebna duża moc obliczeniowa. Także w tym układzie dostępna jest funkcja symulująca dwa wątki na jednym rdzeniu procesora, co potrafi przyspieszyć działanie aplikacji umiejących to wykorzystać.

Wbudowany kontroler pamięci posiada mnożniki do x12 (1600 MHz). Testy przeprowadzaliśmy tak jak i w poprzednich Core i7 przy mnożniku x10 i częstotliwości pamięci 1333 MHz. Częstotliwość łącza QPI na którym pracuje to 2400 MHz, zaś częstotliwość pracy mostka północnego układu to 2400 MHz.

Wydajność układu okazuje się być rewelacyjna. Co ciekawe brak trzykanałowego trybu pracy pamięci wcale nie przeszkadza.Pobór mocy podczas testów dla całej platformy był spory – 249 W w Cinebench 10 i 312 podczas testu PT Boats. Za to klasa układu ukazuje się w pełni podczas pracy bez obciążenia – otóż tutaj pobór mocy platformy spadł do niewiarygodnie dotąd niskich 101 W !

Kolejną poważną próbą dla układu były podkręcanie. Po podniesieniu napięcia do zaledwie 1,4 V osiągnęliśmy zegar aż 4268 MHz ! Wymagana była do tego wartość bazowa 194 MHz. Niestety w takich warunkach konieczne jest użycie potężnego chłodzenia powietrznego gdyż standardowy cooler nie poradzi sobie z ogromną ilością ciepła wytwarzanego przez układ.

Core i7 870 to procesor kosztujący około 2000 zł. To wysoka cena, lecz układ jest bardzo wydajny, a cena całej platformy z racji zastosowania tańszych płyt i pamięci pracujących w trybie 2-kanałowym jest niższa.