Intel Corei7 875K

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Bardzo podatny na overclocking
  • Znakomite zebranie najlepszych rozwiązań w jednym układzie
  • Odblokowane mnożniki
  • Cena znacznie niższa niż Core i7 870

Wady:

  • Nadal drogi
  • Mała liczba linii PCI-Express
  • Standardowy cooler zbyt mało wydajny przy mocnym overclockingu

Wprowadzenie na rynek przez AMD sześciordzeniowego Phenoma nie mogło pozostać bez odpowiedzi ze strony Intela. Nowe procesory tej firmy do podstawki LGA1156 z odblokowanym mnożnikiem mają być sposobem na powstrzymanie rywala. Najwydajniejszym z nich jest Core i7 875K.

Core i7 875K powstaje w wymiarze technologicznym 45 nm. W jednej obudowie z procesorem zintegrowano także dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 i szesnasto liniowy kontroler magistrali PCI-Express. Procesor wyposażono w czteropoziomową pamięć cache: L1 4 x 32 KB (oddzielna dla każdego rdzenia), L2 4 x 256 KB (oddzielna dla każdego rdzenia) i L3 8192 KB (wspólna dla wszystkich rdzeni). Funkcja HyperThreading pozwala na symulację pracy dwóch wątków na każdym z rdzeni.

Nominalne mnożniki układu są identyczne jak w przypadku Core i7 870. Standardowy x22 przy wartości bazowej 133MHz daje zegar 2933 MHz. Dzięki zastosowaniu technologii TurboBoost przy aktywnych czterech rdzeniach mnożnik może wzrosnąć do wartości x24, co daje zegar 3200 MHz. Natomiast przy aktywnym jednym rdzeniu procesor może pracować nawet z mnożnikiem x27 i częstotliwością 3600 MHz. Procesor potrafi także całkowicie wyłączyć niektóre rdzenie, gdy nie potrzebna jest duża moc obliczeniowa.

Najważniejszą zmianą jakiej dokonano w procesorze jest zniesienie sztucznie wprowadzanych limitów mnożnika. Dzięki temu podkręcania stało się znacznie łatwiejsze i możliwe nawet dla średnio doświadczonego użytkownika. W Core i7 875K odblokowano mnożniki częstotliwości pracy rdzeni procesora oraz pamięci. Nie ma także limitu wysokości napięć. Tym samym procesor stał się bardzo wdzięcznym materiałem do podkręcania.

W testowanym przez nas procesorze , przy użyciu standardowego boxowego coolera, można było uzyskać całkowicie stabilną pracę po podniesieniu mnożnika do wartości x32, co dawało zegar procesora 4256 MHz. Wymagane napięcie zasilania to 1,45 V.

Wydajność układu jest w zasadzie identyczna z Core i7 870 – czyli rewelacyjna. Pomaga w tym sprawnie działający tryb Turbo.

Do tej pory odblokowany mnożnik był cechą wyższych modeli AMD, oferowanych w bardzo przystępnych cenach oraz bardzo drogich modeli Intela. Core i7 875K zrywa z tą tradycją dając możliwość swobodnego podkręcania za cenę porównywalną z najdroższym Phenomem. Niestety użytkownik nadal będzie musiał pogodzić się z ograniczeniami wynikającymi z samej architektury platformy LGA1156. Ominięcie ich jest często możliwe, ale koszty są o wiele wyższe niż w przypadku platformy dla procesorów AMD.