Intel DX79SI

Intel DX79SI to pierwsza płyta główna przeznaczona dla nowych procesorów Sandy Bridge-E. Została ona wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011 oraz chipset Intel X79. Sprawdzamy, czym wyróżnia się na tle konkurencji i czy warto ją kupić.

Budowa

Intel DX79S to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, przez co ma podstawkę LGA2011. Ponadto znajdziemy na niej osiem banków pamięci DDR3-2400, jeden slot PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz aż trzy sloty PCI-Express x16, wszystkie działające w standardzie 2.0. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Intel DX79SI został wyposażony również w bardzo duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Jest ono stylizowane na czaszkę, dzięki czemu płyta wygląda drapieżnie. Chłodzenie zastosowano na układzie zasilania oraz chipsecie, czyli na wszystkich newralgicznych elementach płyty. Na płycie nie zastosowano żadnego wentylatora, dzięki czemu płyta będzie działać bezgłośnie.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

Najnowsza konstrukcja Intela cechuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

Intel DX79SI

Intel DX79SI

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E.

Intel DX79SI cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem sześć portów USB 2.0 i dwa USB 3.0, port eSATA, FireWire, dwa porty Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS.

Intel DX79SI obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Otrzymana przez nas płyta miała BIOS w bardzo wczesnej wersji, nie chcemy więc go opisywać.

Wyniki testów

Intel DX79SI w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Intel DX79SI to konstrukcja z najwyższej półki i na pewno spodoba się entuzjastom. Jej głównymi cechami są bardzo dobre chłodzenie, standardowa wydajność oraz zgodność z najnowszymi procesorami opartymi o architekturę Sandy Bridge-E. O płycie dobrze świadczy też to, że będzie on wspierał procesory Ivy Bridge-E, które pojawią się dopiero za rok. Oznacza to, że kupując teraz płytę na chipsecie Intel X79, będziemy zmuszeni wymienić ją dopiero za dwa lata.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: