Intel DZ77GA-70K

Intel DZ77GA-70K to płyta główna oparta na chipsecie Z77, która została stworzona bezpośrednio przez największego dostawcę procesorów x86 na świecie. Jest to zatem konstrukcja rekomendowana do obsługi najnowszych procesorów Ivy Bridge oraz Sandy Bridge. Względem poprzedniej generacji pojawiło się tu kilka nowości, najbardziej zauważalną z nich jest zastosowanie Visual BIOS, czyli po prostu UEFI.

Budowa

Intel DZ77GA-70K został wykonana w standardowym formacie ATX. Oznacza to, że zmieści się do znacznej większości dostępnych na rynku obudów. Płyta ta została przygotowana specjalnie dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge oraz najnowszej Ivy Bridge działających na podstawce LGA1155. Producent zdecydował się na zainstalowanie tu czterech slotów pamięci DDR3, co jest wartością jak najbardziej standardową. Dokładne informacje techniczne o chipsecie Intel Z77, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym, który niebawem pojawi się na łamach PCWorlda.

Karty graficzne i nowoczesne karty rozszerzeń należy umieścić w dwóch slotach PCI-E x1, dwóch PCI, jednym PCI-E x4 lub dwóch slotach PCI-Express x16, z których jeden działa z pełną prędkością x16. Sloty PCI-E 3.0 mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600, jednak w praktyce większa przepustowość jest jeszcze nieodczuwalna. Użycie dwóch slotów PCI-E x16 umożliwia uruchomienie dwóch kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach lub obliczeniach.

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]

Chłodzenie

Intel DZ77GA-70K została wyposażona w chłodzenie całkiem pokaźnych rozmiarów. Mamy tu trzy średnich rozmiarów radiatory. Dwa z nich znajdują się na sekcji zasilania, a jeden na chipsecie. Nie są one połączone ze sobą żadnymi rurkami cieplnymi. Żałujemy, że producent nie zdecydował się na takie rozwiązanie, gdyż znacznie polepszyłoby przepływ ciepła.

Intel DZ77GA-70K może pochwalić się całkiem bogatym zestawem portów. Na tylnym panelu płyty można zobaczyć wejście PS/2, cztery porty USB 2.0, cztery porty 3.0, port Ethernet, a także ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Nie zabrakło tu też portów eSATA oraz FireWire. Chipset Z77 wykorzystuje możliwości zintegrowanej z procesorem karty graficznej, więc na płycie znalazły się dwa najnowocześniejsze wyjścia obrazu: Display Port oraz HDMI. Zestaw portów jest kompletny i nie mamy do niczego zastrzeżeń. Z całą pewnością pod względem mnogości portów jest to najlepsza z płyt głównych z chipsetem Z77.

Na płycie znalazły się dodatkowe przyciski odpowiadające za uruchamianie komputera, resetowanie go oraz czyszczenie CMOS. Zbrakło tu przycisku automatycznego podkręcania. W zamian Intel zamontował wyświetlacz kodów POST, który bardziej spodoba się większości użytkowników.

Intel DZ77GA-70K obsługuje pamięci dyskowe za pomocą ośmiu portów SATA, z których cztery używają standardu 3.0, a zatem ich maksymalna przepustowość wyniesie około 750MB/s.

BIOS

Intel DZ77GA-70K została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI. Prezentuje się on bardzo ascetycznie i estetycznie. Musimy jednak przyznać, że o wiele ładniej prezentują się UEFI MSI oraz Asusa. Na szczęście pod względem funkcjonalności niczego tu nie brakuje. Intel zastosował wszystkie opcje niezbędne do podkręcania komputera.

Wyniki testów

Intel DZ77GA-70K w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacza, że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Intel DZ77GA-70K to najlepsza testowana przez nas płyta główna. Jest to konstrukcja kompletna. Ma pełny komplet niezbędnych wejść i wyjść, dobre chłodzenie i przyciski do uruchamiania, resetowania oraz czyszczenia CMOS. Znalazł się tu też tak przydatny dodatek jak wyświetlacz postów CMOS. Jedyną wadą płyty jest brzydkie UEFI, które jest jednak funkcjonalne. Intel DZ77gA-70K to naszym zdaniem jedna z najlepszych płyt głównych z chipsetem Z77 i polecamy ją wszystkim entuzjastom.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: