Intel NUC 10 NUC10FNH - Test wydajnego mini PC

Zalety:

 • Dobra cena
 • Kompaktowe rozmiary
 • Niezła wydajność jak na swoje małe wymiary
 • Możliwość wymiany dysków i RAMu
 • Złącze Thunderbolt 3

Wady:

 • Potrafi się zrobić dość głośny pod obciążeniem
 • Plastikowa osłona z przodu łatwo się rysuje

Też uważacie, że zwykły komputer stacjonarny zajmuje zbyt dużo miejsca? Sprawdziliśmy, czy sporo mniejszy Intel NUC będzie w stanie go zastąpić.

Intel NUC jest małym komputerkiem zamkniętym w sześciennej bryle. Dzięki jego niewielkim rozmiarom, nie zajmuje dużo miejsca i bez problemu mieści się nawet na dłoni. Na stronie Intela poświęconej tym komputerkom, znajdziemy informacje o zastosowanych w nich płytach głównych, włącznie ze specyfikacją. Są tam też zestawy wymagające dołożenia dysku, pamięci RAM oraz systemu operacyjnego oraz takie, które już je posiadają. Konfiguracje komputerów Intel NUC w większości są wyposażone w procesory, które znajdziemy w różnych laptopach. Niektóre z nich posiadają bardzo wydajne jednostki zakończone literką 'H', lub 'G', ale znajdziemy tam też procesory Celeron. Testowany przez nas zestaw posiada najwydajniejszą jednostkę z energooszczędnych procesorów Intela 10 generacji, z rodziny Comet Lake. Dodatkowo jest już w nim zainstalowany dysk HDD 1 TB oraz 256 GB M.2 SSD NVMe PCIe, 16 GB pamięci RAM oraz ma zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows 10 Home.

Intel NUC 10 NUC10FNH - Specyfikacja i cena

Specyfikacja techniczna testowanego Intel NUC prezentuje się następująco:

 • Procesor: Intel Core i7 10710U
 • Pamięć RAM: 2x 8GB DDR4-2666 DDR4-2666 1.2V SO-DIMM
 • Dysk SSD: Kingston USNS8154P3128GJ 256 GB M.2 SSD NVMe PCIe
 • Dysk HDD: Seagate ST1000VT001-1RE172 1 TB SATA
Intel NUC 10 NUC10FNH - Test wydajnego mini PC

Ceny komputerów Intel NUC zaczynają się od około 550 zł. W zależności od doboru podzespołów lub konfiguracji, cena może odpowiednio wzrosnąć, osiągając poziomy nawet 4000 zł, patrząc na sprzęt z procesorem Core i7 8809G. Nasza konfiguracja jest wyposażona w energooszczędny procesor 10 generacji, przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Koszt takiego komputerka bez dysków, pamięci RAM i systemu operacyjnego to około 2650 zł. Szukając NUCa w sklepach można zauważyć, że są dwie wersje tego sprzętu z procesorem Intel Core i7 10710U: taka jaką mamy do testów, z możliwością zamontowania dysku SATA 2,5 cala oraz taka bez tej możliwości, ale też sporo niższa. Pod względem ceny, oba modele są identyczne. Kupujący może sobie wybrać czy woli mniejsze urządzenie bez dysku SATA, czy jednak potrzebuje taki dysk umieścić i większe (ale nadal małe) rozmiary mu nie przeszkadzają.

Intel NUC 10 NUC10FNH - Czym jest NUC

Jak możemy przeczytać na stronie Intela, Intel NUC są komputerkami umieszczonymi w kompaktowej, mieszczącej się na dłoni obudowie. Mimo tak małych rozmiarów, nadal mamy możliwość rozbudowy lub zmiany takich podzespołów jak dyski czy pamięć RAM, ale procesora nie wymienimy na inny. Pod tym względem łatwo można zauważyć podobieństwo do laptopów, zwłaszcza że zarówno w nich, jak i NUCu często znajdziemy energooszczędne CPU posiadające niższe TDP. Dzięki temu, schłodzenie urządzenia wyposażonego w taki procesor jest zdecydowanie łatwiejsze, a w przypadku NUCa pozwala też na zachowanie jego małych rozmiarów. Komputery Intel NUC, dzięki swoim kompaktowym wymiarom, zawdzięcza szereg możliwości pod kontem możliwości wykorzystania tego sprzętu. Można go przykładowo zaczepić o monitor, jeśli jest on wyposażony w standard VESA. Sprzęt ten nie zajmuje wtedy dużo miejsca, które możemy przeznaczyć na inne potrzeby. Komputer ten można też wykorzystać jako mały, domowy serwer plików. Jeśli ilość miejsca na wbudowanych dyskach jest niewystarczająca, to bez problemu powinniśmy móc ją powiększyć dzięki dwóm USB 3.0 z tyłu i porcie Thunderbolt 3. Dzięki temu drugiemu, możemy też podłączyć zewnętrzną kartę graficzną, która powinna pozwolić na zagranie w nowsze gry, lub przyśpieszyć wykonywanie obliczeń wykorzystujące GPU. Jeśli jednak zakup komputera Intel NUC jest podyktowany jedynie chęcią zamienienia telewizora w urządzenie smart, to Intel NUC też powinien się w tej kwestii bardzo dobrze sprawdzić. Bez problemu powinniśmy móc podłączyć go kablem HDMI do wyświetlacza, a dodając klawiaturę bezprzewodową, najlepiej z wbudowanym gładzikiem, uzyskamy wydajny zestaw do konsumpcji treści.

Intel NUC 10 NUC10FNH - Zawartość opakowania i wygląd

Intel NUC pudełko

Intel NUC jest zapakowany w całkiem małe, ale dość ciężkie, prostokątne opakowanie z typowymi dla Intela niebieskimi barwami i wzorkami. W środku pierwsze co zobaczymy to sam NUC, zabezpieczony po bokach przez dwie, twardsze pianki. Pod nim znajdziemy zasilacz o mocy 120 W, wielkościowo przypominający taki od laptopa, dokumenty oraz naklejkę Intel Core i7 wraz ze śrubkami do montażu dysku M.2.

Intel NUC zawartość opakowania

Sam Intel NUC jest dość małym urządzeniem. Z przodu znajdziemy włącznik, gniazdo jack 3,5 mm na słuchawki i mikrofon, USB 3.1 Gen 2 oraz USB 3.1 Gen 2 typu-C. Porty są umieszczone na mieniącym się, czarnym plastiku, który bardzo łatwo łapie odciski i nietrudno go porysować Jeśli się dobrze przyjrzymy, to na górnej części tego plastiku znajdziemy cztery małe wcięcia. Są to mikrofony, które bardzo dobrze zbierają głos. Podczas korzystania z nich, nikt nie skarżył się na szumy, a porozumiewająca się przez nie osoba była bardzo wyraźnie słyszana.

Intel NUC front

Po bokach znajdują się kratki wentylacyjne. Na jednym z nich jest dodatkowo slot na karty SD.

Intel NUC bok

Z tyłu urządzenia znajdziemy resztę portów. Są to: pełnowymiarowe HDMI, gniazdo Ethernet, dwa USB 3.1 Gen 2, złącze Kensington Lock oraz Thunderbolt 3. Nad nimi znajdziemy otwory, z których jest wyrzucane ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy.

Intel NUC tył

Dół urządzenia to głównie różne naklejki informacyjne, gumowe nóżki oraz dwa miejsca na śrubki, służące do montażu w uchwycie VESA.

Intel NUC dół

Góra to zdejmowana, plastikowa osłona w czarnym, mieniącym się kolorze.

Intel NUC góra

Intel NUC 10 NUC10FNH - Wnętrze urządzenia i układ chłodzenia

Próbę dostania się do układu chłodzenia Intel NUCa, zaczęliśmy od zdjęcia czarnej, plastikowej osłony górnej i odkręcenia znajdujących się tam czterech śrubek. Następnie obróciliśmy urządzenie dołem do góry i odkręciliśmy cztery śrubki znajdujące się w gumowych nóżkach, po czym delikatnie wyciągnęliśmy dół. Podczas tej czynności byliśmy bardzo ostrożni, gdyż do dołu urządzenia jest przymocowany dysk HDD, który jest połączony kabelkiem z płytą główną. Po delikatnym odłożeniu dołu urządzenia, naszym oczom ukazał się dysk M.2, pamięć RAM oraz sama płyta główna.

Intel NUC RAM i HDD

Aby dostać się dalej do chłodzenia procesora, musieliśmy odpiąć dysk HDD, i wyciągnąć pamięć RAM oraz dysk M.2. Następnie odłączaliśmy kabelki wpięte w płytę główną i odkręciliśmy dwie czarne śrubki, trzymające ją po bokach. Wtedy mogliśmy delikatnie wyjąć płytę główną.

Intel NUC płyta główna

To co ukazało się naszym oczom po jej wyjęciu, to procesor chłodzony przez pojedynczy wentylator dmuchający na radiator połączony z Core i7 dwoma ciepłowodami.

Intel NUC heatpipe

Intel NUC 10 NUC10FNH - Bios

Intel NUC BIOS Main

Bios Intel NUCa posiada opcje dostosowania układu chłodzenia pod własne potrzeby. Znajdziemy je w zakładce "Cooling", gdzie uzyskamy też informacje o temperaturach raportowanych przez znajdujące się w komputerze czujniki oraz prędkość obrotów wentylatora. W tym miejscu nie musimy polegać na wbudowanych wartościach. Możemy je dowolnie zmienić lub skorzystać z paru innych wbudowanych trybów niż domyślny "Balanced".

Intel NUC BIOS Cooling

Jeśli chcemy, możemy też zmienić limity dotyczące zasilania procesora, jednakże nie dostajemy opcji zmiany jego taktowania na wyższe.

Intel NUC BIOS Power

Intel NUC 10 NUC10FNH - Testy

Testy Intel NUC przeprowadziliśmy naszym standardowym zestawem dla laptopów oraz dorzuciliśmy parę benchmarków dotyczących renderowania, wydajności w programie WinRAR oraz sprawdziliśmy jak sobie poradził w testach Octane 2.0 i Kraken 1.1.

Osiągnięte przez Intel NUC rezultaty w testach dla laptopów wypadły bardzo dobrze, osiągając jedne z najlepszych wyników w testach nie korzystających w sporej ilości z grafiki.

 • PCMark 10: 4466
 • Geekbench 4 Multi: 22937
 • Geekbench 4 Single: 5368
 • Geekbench 5 Multi: 5887
 • Geekbench 5 Single: 1244
 • 3DMark Time Spy: 512
 • Cinebench R20: 2298

Zaczynając od testów renderowania w oprogramowaniu Blender, Intel NUC potrzebował prawie 311 sekund by wyrenderować demo BMW.

Intel NUC Blender BMW

Demo Classroom zajęło 1015,5 sekundy pokazując, że testowany sprzęt nie radzi sobie najszybciej z tego rodzaju operacjami.

Intel NUC Blender Classroom

Test w POV-Rayu pokazał średnią prędkość 2093 pikseli na sekundę, kończąc działanie po lekko ponad 2 minutach.

Intel NUC pov-ray

W teście Octane 2.0, Intel NUC uzyskał wynik 46906 punktów, natomiast w Kraken 1.1, wynik "Total" wyniósł 973.2 ms. Oba testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem przeglądarki Microsoft Edge w wersji 81.0.416.72.

Intel NUC octane

Testy wydajności wielowątkowej WinRAR pokazały prędkość wynikową na poziomie 16689 KB/s, jednakże za 2 oraz 3 podejściem, wynik ten spadł do 14715 KB/s. Wydajność jednowątkowa wynosiła 1707 KB/s.

Intel NUC 10 NUC10FNH - Temperatura, głośność i zużycie prądu

Wyłączone urządzenie podłączone do prądu, pobiera z gniazdka około 1 W. Podczas uruchamiania wartość ta wzrosła do 20 W, aby po załadowaniu systemu spaść do poziomu 6,5 W ze sporadycznymi wzrostami do okolic 10 W.

Intel NUC góra flir

Intel NUC z założoną górną osłoną

Podczas testu obciążeniowego, temperatura urządzenia z łatwością osiąga 100°C, czemu towarzyszy szum o głośności około 57 dBA, mierzony 15 cm od Intel NUCa. Pobór mocy wzrósł na chwilę do okolic 92 W, gdzie procesor osiągnął taktowanie 3,5 GHz, a następnie spadł do 55 W zatrzymując się na częstotliwości pracy wynoszącej 2,77 GHz.

Intel NUC góra 2 flir

Intel NUC ze zdjętą górną osłoną

Chcąc zobaczyć, o ile lepsze wyniki urządzenie może otrzymać przy wydajniejszym układzie chłodzenia, ustawiliśmy wentylator na maksymalne obroty i uruchomiliśmy renderowanie dema BMW w programie Blender. Temperatura nie doszła wtedy do 100°C, ale wyniki się nie poprawiły.

Intel NUC radiator flir

Intel NUC radiator

Uznaliśmy, że skoro takie ustawienie nie przynosi efektów, to jak bardzo pogorszy się wynik jak wyłączymy wentylator. Szybko się przekonaliśmy, że nie należy korzystać w tym trybie z tego urządzenia w sposób nadmiernie wymagający, gdyż po 10 sekundach renderowania w Blenderze, komputer wyłączył się z przegrzania. Zdecydowanie najlepiej jest zostawić ustawienie dotyczące chłodzenia w trybie domyślnym, gdyż zyskujemy wtedy najlepszy stosunek wydajności do generowanego hałasu.

Intel NUC 10 NUC10FNH - Podsumowanie

Testowany przez nas Intel NUC jest małym komputerkiem z podzespołami, które znajdziemy w lepszych laptopach. Wydajność jaką oferuje to urządzenie jest na poziomie najwydajniejszych mobilnych laptopów wyposażonych w energooszczędne procesory. Zastosowanie właśnie takiego typu procesora spowodowało, że sprzęt ten nie potrzebuje bardzo wydajnego układu chłodzenia, dzięki czemu zachowuje tak małe rozmiary. Zdecydowanie na plus można zaznaczyć możliwość wyboru takiej konstrukcji urządzenia, która umożliwi nam zamontowanie w nim dysku 2,5 cala SATA lub rezygnację z tej możliwości na rzecz jeszcze mniejszych rozmiarów. Intel NUC mimo osiągania 100°C pod dużym obciążeniem nadal działa bardzo wydajnie, co wykazały testy na maksymalnych obrotach wentylatorów pokazując, że Intel bardzo dobrze zbalansował ustawienia dotyczące chłodzenia. Samo urządzenie aktualnie nie posiada w Polsce konkurencji, gdyż jako jedyne jest w stanie zaoferować procesor Core i7 10 generacji. Jedyny sprzęt podobny do testowanego Intel NUCa posiadający procesor Core 10 generacji, który udało nam się znaleźć to ASUS Mini PC. Jednakże ten kosztujący 900 zł mniej komputer (patrząc na konfigurację bez dysków, pamięci RAM oraz systemu operacyjnego), posiada zaledwie procesor Core i3.

Szukając wydajnego, małego sprzętu, takiego jak Intel NUC, nie ma ciekawszej opcji niż testowany przez nas produkt. Jeśli jednak wysoka wydajność nie jest najważniejsza, a procesor klasy Core i3 jest wystarczająco szybki do przeznaczonych dla tego komputerka zastosowań, to nadal polecamy zainteresowanie się produktami Intela. Na taki komputerek wydamy wtedy 1400 zł (nie licząc potrzebnego do dokupienia dysku, pamięci RAM oraz systemu operacyjnego), co jest kwotą o 350 zł niższą od wcześniej wspomnianego ASUS Mini PC w podobnej konfiguracji, a dodatkowo zyskujemy tu złącze Thunderbolt 3.