Intel Pentium Dual Core E2160

Zalety:

  • - Łatwy do podkręcania
  • - Stawia bardzo małe wymagania wobec płyty głównej
  • - Niska cena

Wady:

  • -Niska wydajność przy nominalnych ustawieniach

Kupowanie taniego procesora nie zawsze musi być jednoznaczne z wyborem modelu o niskiej wydajności. Tak jest w przypadku układu Intel Pentium Dual Core E2160, ale pod warunkiem, że nie poprzestaniemy na pracy procesora z ustawieniami nominalnymi.

Kupowanie taniego procesora nie zawsze musi być jednoznaczne z wyborem modelu o niskiej wydajności. Tak jest w przypadku układu Intel Pentium Dual Core E2160, ale pod warunkiem, że nie poprzestaniemy na pracy procesora z ustawieniami nominalnymi. Dla liczących podczas zakupu i składania komputera każdy grosz, cena starszego modelu Pentium może być kusząca – 180 zł. Wprawdzie to zaledwie 60 zł mniej niż znacznie lepszego E5200, ale przecież czasem liczy się każda złotówka. W zamian dostajemy procesor pochodzący z rodziny Core 2 Duo, tyle tylko, że nico zubożony i zakamuflowany pod inna nazwą. Ten zabieg marketingowy pozwolił właśnie w głównej mierze na zaoferowanie procesora w bardzo korzystnej cenie.

Intel Pentium Dual Core E2160 procuje z mnożnikiem x9 na FSB 200 MHz, co daje zegar 1800 MHz. Wykonany w technologii 65 nm procesor wyposażono w 1024 KB pamięci cache L2.

W podstawowych testach od razu widoczna jest dość niska wydajność układu. Wystarczy ona tylko mniej wymagającym użytkownikom. Oszczędni decydujący się na ten procesor i jednocześnie wymagający wyższej wydajności będą musieli uciec się do podkręcania. Na szczęście niska nominalna FSB procesora sprawia, że jego overclocking jest bardzo łatwy a przy tym nie wymaga dobrej płyty. Tak naprawdę wystarczy każda konstrukcja mogąca pracować z FSB do 333 MHz. Nam udało się wycisnąć z tego procesora nieco więcej – dzięki FSB 341 MHz, pracował on w pełni stabilnie z szybkością 3068 MHz korzystając przy tym ze standardowego układu chłodzenia.

Procesor Intel Pentium Dual Core E2160 jest atrakcyjnym układem dla użytkowników potrafiących zmusić go do pracy z wyższymi od nominalnych ustawieniami. Innym polecamy jednak nowe modele tej rodziny z "5" w symbolu układu.