Intel Pentium Dual Core E5200

Procesor Pentium Dual Core E5200 to pierwszy z nowej linii odświeżonych, tanich układów Intela. W odróżnieniu od starszych procesorów, jego rdzeń wykonano w technologii 45 nm (poprzednio 65 nm), oraz wyposażono w 2 MB pamięci cache L2 (wcześniej 1 MB).

Procesor Pentium Dual Core E5200 to pierwszy z nowej linii odświeżonych, tanich układów Intela. W odróżnieniu od starszych procesorów, jego rdzeń wykonano w technologii 45 nm (poprzednio 65 nm), oraz wyposażono w 2 MB pamięci cache L2 (wcześniej 1 MB). Opisywany procesor pracuje z częstotliwością 2500 Mhz na FSB 200 MHz (mnożnik 12,5). Jak się okazuje niska magistrala nie wpływa w szczególnie widoczny sposób na wydajność systemu, gdyż ta w niewielkim stopniu ustępuje droższym rozwiązaniom. Przynosi za to bardzo wymierne korzyści – możliwość zastosowania nawet najtańszej płyty głównej, czy też pamięci. Dodatkowo platforma z E5200 cechowała się niskim poborem mocy.

Nie od dziś wiadomo, że specjalnością procesorów Intela z serii Core 2 Duo (Pentium Dual Core, także do niej należy, mimo zmienionej ze względów marketingowych nazwy), jest ich podatność na podkręcanie. E5200 już na papierze wydaje się być do tego celu niezwykle wdzięcznym obiektem – niskie napięcie rdzenia, a przede wszystkim niska nominalna FSB, dzięki czemu podczas podkręcania, nawet z użyciem niedrogiej płyty głównej, nie powinniśmy natrafić na żadne bariery nie związane z samym procesorem. I tak właśnie było w tym przypadku – procesor okazał się być zdolny do pracy z ogromną częstotliwością 4000 MHz przy napięciu 1,45 V. Do osiągnięcia takich rezultatów wystarczyła śmieszna wartość FSB – 320 MHz, co jest zasługą bardzo wysokiego mnożnika procesora. Nie musieliśmy także uciekać się do stosowania niestandardowych systemów chłodzenia – wystarczył cooler dostarczany wraz z procesorem, choć jeśli ktoś chciałby używać wysokich ustawień w dłuższym okresie czasu, powinien wymienić go na wydajniejszy.

Pentium Dual Core E5200 to znakomity procesor dla wszystkich oszczędnych użytkowników komputerów. Dodatkowo nie jest on rozwiązaniem wyłącznie kompromisowym – w zamian za niską cenę oferuje bardzo przyzwoitą wydajność i ogromne możliwości łatwego podkręcania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: