Intel Pentium Dual Core E5300

Tanie procesory Intela cieszą się dużą popularnością. Nie tylko cena ma na to wpływ – sposób działania układów rodziny Core 2 sprawia, że ograniczenia nakładane przez producenta w przypadku podkręcania układu mogą stać się zaletą. Widać to dobrze na przykładzie testowanego Pentium Dual Core E5300.

Testowany przez nas procesor pracuje z częstotliwością 2600 MHz. Jest to układ dwurdzeniowy. Pamięć cache pierwszego poziomu to 64 KB – po 32 KB na każdy z rdzeni. Pamięć cache drugiego poziomu jest wspólna dla obu rdzeni i ma pojemność 2048 KB. Bardzo ważną cechą opisywanego układu jest niska częstotliwość pracy nominalnej magistrali na której on pracuje – 200 MHz. Mnożnik procesora to x13.

Standardowo wydajność procesora niemal nie różni się od wersji E5200 – w końcu różnica częstotliwości pracy to zaledwie 100 MHz. Oznacza to, że procesor poradzi sobie dobrze ze wszystkimi zadaniami. Oczywiście w optymalizowanych zadaniach będzie ustępował układom czterordzeniowym, ale już strata do drogich Core 2 Duo nie jest ogromna.

Prawdziwe zalety opisywanego układu ujawniają się jeśli rozważyć cała platformę na której ma on pracować oraz jego podatność na podkręcanie. Do zwyklej pracy wystarczy najtańsza płyta główna i pamięci DDR2 800 MHz – gdyż maksymalnie na takie pozwala magistrala procesora. Jeśli będziemy chcieli go podkręcić to także można to zrobić na niemal każdej płycie – podniesienie magistrali do 266 czy nawet więcej MHz to przecież, rozpatrując od strony płyty nawet nie overclocking. Udało się go podkręcić do 4043 MHz – wymagał do tego magistrali zaledwie 311 MHz i napięcia zasilania podniesionego do 1,45 V.

Pobór mocy procesora wynosi (dla całej platformy testowej) 152 W podczas spoczynku, 193 W podczas obciążenia samego procesora i 254 W w czasie obciążenia całej platformy wymagającą aplikacją graficzną.

Za nico ponad 300 zł Intel oferuje wydajny i nowoczesny procesor. Jego zalety docenią nie tylko zwykli użytkownicy ale i fani overclockingu – procesor podkręca się bardzo łatwo, osiąga wysokie wartości zegara i nie wymaga do tego specjalnych pamięci i płyty głównej.