Intel SSD 535

Intel SSD 535 zaskoczył nas niską maksymalną szybkością zapisywania danych.

Dobrze za to radzi sobie z zapisywaniem małych i średniej wielkości plików.

Wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s, kontroler LSI SandForce SF-2281 i 16-nanometrowe kości pamięci MLC NAND. Według producenta SSD 535 odczytuje dane z szybkością 540 MB/s a zapisuje z szybkością 490 MB/s. Współczynnik MTFB wynosi 1,2 mln godzin. Obudowa wykonana z aluminium ma 7 mm grubości, ładnie wygląda i jest sztywna a elektronika znajdująca się w jej wnętrzu jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Testy syntetyczne potwierdziły wysoką szybkość pracy dysku, ale tylko podczas odczytywania danych (CrystalDiskMark – 552 MB/s). Zapisywanie w trybie sekwencyjnym odbywało się dużo poniżej oczekiwań (269 MB/s). Mocno nas to zdziwiło, bo nawet tańsze dyski z pamięciami TLC uzyskiwały w programach syntetycznych wyższe wyniki. Testy zapisywania i odczytywania dużych plików ISO, które w realnych warunkach sprawdzają maksymalną szybkość pracy dysku potwierdziły, że zapisywanie danych nie jest mocną stroną tego dysku (242 MB/s).

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Przeciętny użytkownik nie korzysta jednak zbyt często z aż tak dużych plików, częściej pracuje z dokumentami, zdjęciami, filmami a do takich zastosowań dysk Intela nadaje się całkiem dobrze. To jednak niewielkie pocieszenie bo według nas jego możliwości i tak nie są adekwatne do ceny. Transcend SSD370S, który jest tańszy okazuje się o kilkadziesiąt procent szybszy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: