Intellinet 524469

W czasach dysków terabajtowych domowy serwer z dwoma zatokami na napędy może się wydawać zbyt duży. Ale jeśli obudowa podwójna kosztuje niewiele więcej od pojedynczej oferując w zamian możliwość połączenia dysków w macierze - większa wersja staje się godna uwagi. Tak jest z Intellinetem 524469, który jest dwukieszeniową wersją modelu 503662. Wygląda zupełnie inaczej, ale elektronikę ma identyczną.

W czasach dysków terabajtowych domowy serwer z dwoma zatokami na napędy może się wydawać zbyt duży. Ale jeśli obudowa podwójna kosztuje niewiele więcej od pojedynczej oferując w zamian możliwość połączenia dysków w macierze - większa wersja staje się godna uwagi. Tak jest z Intellinetem 524469, który jest dwukieszeniową wersją modelu 503662. Wygląda zupełnie inaczej, ale elektronikę ma identyczną. Pracą całości steruje chip Storlink 3516. Wewnątrz tego układu został zintegrowany praktycznie cały komputer na czele z robiącym wielką karierę, energooszczędnym z procesorem ARM oraz peryferiami. Tej skali integracji chyba nie zauważył producent serwując wielką płytę drukowaną z wklejonymi gdzie niegdzie uzupełniającymi układami: dwoma kościami RAM-u po 64 MB, pamięcią flash, na której zapisany jest system operacyjny, oraz dodatkowy kontroler gigabitowego Ethernetu, Marvell 88E1115. Jest też elektrownia produkująca napięcie 5V z otrzymywanych 12. Całość jest obudowana blaszaną puszką, ułatwiającą chłodzenie.

Intellinet instaluje się za pomocą mechanizmu UPnP albo swojego programu NAS Finder. To aplikacja, która identyfikuje numer IP serwera oraz uruchamia konfiguracyjną stronę WWW. Strona jest chaotycznie zorganizowana, za jej pomocą definiuje się użytkowników i prawa dla nich, przygotowuje twarde dyski, inauguruje serwery ftp, iTunes czy klienta BitTorrenta. Można postawić serwer WWW, niestety bez stron dynamicznych. Jedną z możliwości jest także uaktualnienie oprogramowania.

524469 obsługuje cztery systemy plików. W ograniczonym zakresie FAT32 i NTFS (raczej dedykowane do napędów podłączonych przez dwa gniazda USB), w pełnym ext2 i ext3. Odczyt danych z serwera przebiega bardzo sprawnie. Osiągnięte 180 Mb/s wobec deklarowanych 200 świadczy o rzetelności producenta i nie odbiega od innych konstrukcji na tym samym układzie. To wynik uzyskany na jednym dysku, wobec którego założenie dwukrotnie przyspieszającego RAID-a 0 nie ma większego sensu. Zastrzeżenia można mieć tylko do mniej ważnej dla serwera szybkości zapisu. Chociaż jest zbliżona do deklarowanych 80Mb/s, to jednak ustępuje o 50% osiąganej przez porównywalne modele.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: