Intellinet 524490

Model 524490 należy do ruterów średniej klasy. Posiada dwie anteny, z których wszystkie używane są zarówno do odbioru jak i nadawania. Urządzenie pracuje tylko w jednym paśmie 2,4 GHz. Według specyfikacji radiowy transfer może osiągnąć 300 Mb/s i rzeczywiście taka liczba pojawia się w oknie statusu współpracującej karty sieciowej. W części przewodowej urządzenie ma jedno gniazdko stumegabitowe do wyjścia na zewnątrz i cztery o takiej samej wydajności w stronę sieci lokalnej.

Model 524490 należy do ruterów średniej klasy. Posiada dwie anteny, z których wszystkie używane są zarówno do odbioru jak i nadawania. Urządzenie pracuje tylko w jednym paśmie 2,4 GHz. Według specyfikacji radiowy transfer może osiągnąć 300 Mb/s i rzeczywiście taka liczba pojawia się w oknie statusu współpracującej karty sieciowej. Nominalnie ta część rutera może obsłużyć do 30 użytkowników, ale chyba tylko w żółwim tempie. W części przewodowej urządzenie ma jedno gniazdko stumegabitowe do wyjścia na zewnątrz i cztery o takiej samej wydajności w stronę sieci lokalnej.

Intellinet nie zachwyca możliwościami. Konfiguracyjna strona WWW nie ma wersji polskiej i w wielu momentach wymaga niepotrzebnie dużej liczby kliknięć. Z obowiązkowych dziś obron brakuje możliwości inspekcji pakietów, nie ma obsługi VoIP ani żadnego ze sposobów powiadamiania o krytycznych sytuacjach. Nie może utworzyć sieci WDS. Za to mamy zabezpieczenie przeciwko atakom DoS, filtry adresów IP, MAC, URL oraz słów kluczowych, biała i czarną listę a także wszystkie sposoby szyfrowania z potwierdzeniem przez serwer RADIUS włącznie. Strefa zdemilitaryzowana i tunele VPN także są w repertuarze urządzenia. Z automatycznych systemów instalacji Intellinet dysponuje dwoma wariantami WPS: synchronicznego naciśnięcia przycisku i szyfrowania za pomocą PIN-u.

Pomimo niezbyt rozbudowanego systemu antenowego transfery urządzenia należą do najlepszych. Szybkiemu kopiowaniu dużych porcji danych (89 Mb/s) towarzyszy pietnastomilisekundowe otwieranie i zamykanie plików. Niezła jest wydajność transmisji pakietów, TCP transferuje się dwukrotnie (42 Mb/s) szybciej od UDP (22 Mb/s). Niestety wydajność szybko maleje ze wzrostem odległości i liczby przeszkód.