Intellinet 524988

Intellinet 524988 jest ruterem Wi-Fi zdolnym do jednoczesnej pracy w pasmach 5 GHz i 2,4 GHz. Pracuje na układach Ralinka. Urządzenie ma 64 MB RAM-u oraz osiem megabajtów pamięci flash na firmware i ustawienia konfiguracji. Część przewodowa ma jedno gniazdko gigabitowe do Internetu oraz kolejne cztery, przeznaczone do sieci lokalnej.

Budowa

Intellinet 524988 jest ruterem Wi-Fi nowej generacji. Jest zdolny do jednoczesnej pracy dwuzakresowej, ale za pomocą różnej liczby anten. W paśmie 5 GHz nadają i odbierają trzy anteny, w związku z tym oferowany teoretyczny transfer sięga 450 megabitów na sekundę. Oszczędniej wyposażono bardziej dzisiaj popularną i zatłoczoną częstotliwość 2,4 GHz. Do jej obsługi przeznaczono tańsze, mniej wydajne radio, które obsługuje tylko dwie anteny. Stąd maksymalna wydajność na tym paśmie wynosi 300 megabitów na sekundę. Najważniejsze układy do części radiowej rutera dostarcza Ralink: RT3883 oraz RT3092.

Urządzenie ma pamięć RAM wielkości 64 MB oraz osiem megabajtów pamięci flash na firmware i ustawienia konfiguracji. Część przewodowa rutera jest zbudowana według standardów gigabitowych. Mamy jedno takie gniazdko dedykowane do internetu oraz kolejne cztery, przeznaczone do sieci lokalnej. Ruter jest oszczędny (pobór mocy w czasie pracy wynosi 10 W). Tę wartość łatwo zmniejszyć wyłączając nadawanie w obu lub jednym pasmie.

Możliwości

Zainstalowanie urządzenia jest stosunkowo proste. Można skorzystać z programu wyszukującego, który nie chce pracować bez podłączenia di Internetu, bądź zresetować ruter do ustawień fabrycznych. Wtedy użytkownik musi zadbać o takie ustawienie komputera, żeby być w tej samej podsieci co numer IP 192.168.2.1 rutera. Przyłączenie następnych urządzeń do sieci można wykonać ręcznie, ale także za pomocą systemu WPS, którego dwa warianty, z przyciskiem oraz podaniem PIN-u, są obsługiwane. Oprogramowanie zapewnia ochronę na podstawowym poziomie, filtry niechcianych domen, numerów IP i MAC. Można uruchomić ochronę przed atakiem DoS. Przyjemną niespodziankę mają gracze i użytkownicy aplikacji korzystających z sieci w nietypowy sposób, dla których producent przygotował predefiniowane ustawienia.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się niezłą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są z wydajnością ponad 70 Mb/s, UDP pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje 50 Mb/s, co biorąc pod uwagę mniejszą liczbę anten jest także niezłym osiągnięciem.

Intellinet 524988

pakiety

Intellinet 524988

pliki

Intellinet 524988

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 100 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 15 milisekund. To kilkanaście procent wolniej od najlepszych z tymi samymi układami. Za to sygnał ulega mniejszemu tłumieniu. Oceny za propagację należą do najlepszych, nieco wyższe za otwartą przestrzeń, minimalnie słabsze za przenikanie przez przeszkody.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: