Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB

Iomega jest pierwszym producentem NAS-ów, które obsługują chmury. Można je utworzyć, zapraszać innych i zapisywać tam kopie zapasowe. Chodzi przede wszystkim o łatwy dostęp do plików, zdjęć, filmów dla całej rodziny i przyjaciół oraz o ich sprawne pobieranie z Internetu. Wszystko bez udziału komputera. Po modelu jednodyskowym teraz mamy urządzenie mieszczące dwa napędy.

Budowa

Po jednodyskowym NAS-ie obsługującym chmurę tym razem IOmega pokazała urządzenie dwudyskowe. W ofercie są trzy modele z para dysków jedno, dwu lub trzy terabajtowych. Tę rolę odgrywają ekologiczne Barracudy LP, kręcące się w tempie 5900 obrotów i dysponujące gorszą wydajnością od standardowych napędów. Pracą serwera kieruje jednoukładowy komputer Marvell F6281, taktowany zegarem 1000 MHz i wspomagany przez 256 MB RAM-u. Dyski są formatowane na system XFS. Trzy porty USB można wykorzystać rozmaicie. Do podłączenia drukarki lub dysku zewnętrznego, ale ze względu na inny format (NTFS, HFS+, FAT32, bądź ext3) nie można utworzyć wspólnego udziału z napędem wewnętrznym. Interfejs sieciowy ma wydajność gigabita.

Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB
Wewnątrz obudowy zamontowane są dwuterabajtowe Barracudy.

Możliwości

Oprogramowanie urządzenia zawiera wiele dodatkowych możliwości. Poza standardową rolą serwera plików urządzenie może być także serwerem multimediów. To oznacza, że wymiana takich plików może się odbywać nie tylko między komputerami, ale także konsolami, ramkami i telewizorami sieciowymi. Możliwe jest także automatyczne wysyłanie plików na konta w Facebooku, YouTube i Flickr. Użytkownik ma także do dyspozycji serwer iTunes. Stacja pobierania plików z Internetu obsługuje torrenty. Mamy także obsługę kamer IP i wielu rodzajów kopii zapasowych. Za to część administracyjna i obronna nie jest rozbudowana, ale ma kilka interesujących narzędzi, między innymi Active Directory. Mamy także braki. Założyć można tylko jeden wolumin, brakuje RAID-u zerowego. Serwer FTP nie ma dostatecznych mechanizmów ochrony. Można wykorzystywać konta użytkowników i ich grup do ograniczania bezpośredniego dostępu, ale nie da się tego powtórzyć przy FTP.

Podobny w stylu działania jest instalator. Nie dość, że świetnie można dać sobie radę bez niego, to jeszcze zapisuje się na twardym dysku komputera zamiast wykonać swoją jednorazową pracę z krążka .

Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB
Chmura osobista - nowość od IOmegi.

Wydajność

Długie pliki zapisują się w tempie 180 i odczytują z prędkością 330 megabitów na sekundę. Ta dość przecięta szybkość, która dodatkowo spada dla małych plików. W takim wypadku każdy tysiąc plików przedłuża transmisję o 15 sekund w razie odczytu i 28 sekund podczas zapisu. Warto wrócić uwagę, że wersja dwudyskowa pracuje wolniej od jednodyskowej.

Wyniki testów

Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB
Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB

Wnioski

Iomega StorCenter ix2 CloudEdition 4TB sprawdzi się w roli serwera i miejsca do przechowywania kopii zapasowych w domu albo w małej firmie. Urządzenie obsługuje też telewizory, smartfony, konsole i inne zgodne z dlna. Duża pojemność wystarczy na dłuższy czas, ale umiarkowana wydajność nie pozwoli obsłużyć większej liczby użytkowników jednocześnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: