Ivacy VPN

Zalety:

  • łatwe w obsłudze menu
  • ponad 1000 serwerów
  • dobra cena za 5 lat używania

Wady:

  • brak kill switch na iOS
  • brak OpenVPN

Ivacy VPN to sieć założona w 2007 roku. Jak wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań w 2021?

Ivacy to sieć VPN mająca ponad dekadę doświadczenia na rynku, w związku z czym można spodziewać się wielu praktycznych funkcji, wynikających z wieloletniego doświadczenia. Jednak również konkurencja nie śpi i dopasowuje swoje rozwiązania do potrzeb zmieniającego się rynku, warto więc sprawdzić, czym może przekonać nas do siebie Ivacy?

Ivacy VPN - cena

IvacyVPN działa w modelu subskrypcyjnym. Oto dostępne plany:

  • plan miesięczny - cena to 9,95 USD, czyli ok. 37 złotych
  • plan roczny - koszt wynosi 42 dolary, czyli ok. 160 złotych, oszczędność 42%
  • plan pięcioletni - koszt 60 dolarów, ok. 223 złotych, oszczędność 90%

Cena planu pięcioletniego jest najlepsza - w przeliczeniu wychodzi zaledwie dolar miesięcznie. Niezależnie od wybranego planu, subskrypcja umożliwia obsługę dziesięciu urządzeń. Dostępne są różne rodzaje płatności, w tym za pomocą kryptowalut. W każdym przypadku można zrezygnować do siedmiu dni od momentu płatności. Tylko czy warto nabyć akurat Ivacy? Przyjrzyjmy się, co potrafi.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa - ranking 2022
  • Ranking: najlepsze VPN 2022. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?

Ivacy VPN - obsługa

Jedną z zalet Ivacy VPN jest wszechstronność. Sieć ta ma aplikacje praktycznie na wszystkie systemy i dziesiątki urządzeń, smart TV nie wyłączając. Na oficjalnej witrynie znajdują się przewodniki wyjaśniające krok po kroku instalację, dlatego niezależnie od urządzeń, na jakich będzie używany ten VPN, nie powinno być problemów z jego obsługą. Interfejs główny jest nieco odmienny od konkurencyjnych sieci VPN - nie mamy tu listy krajów, lokalizacji czy serwerów, a zamiast tego menu z pytaniem, do czego chcemy używać sieci. Odpowiedzi mogą być trzy: odblokowanie treści, streaming lub bezpieczne pobieranie plików.

Ivacy VPN

Ostatnia opcja pozwala włączyć funkcję bezpieczeństwa, która na poziomie serwera skanuje pliki na obecność szkodliwego oprogramowania. To zaleta, dodająca dodatkową warstwę ochrony. Trudno powiedzieć jednak, jaka jest jej skuteczność i na ile blokowanie szkodliwych plików to zasługa funkcji, a antywirusa. Ale przejdźmy dalej. Przy wyborze streamingu otrzymuje się listę serwisów - jak widać to na zrzucie ekranu powyżej, jest wśród nich Netflix, BBC iPlayer, Hulu i inne. Wybór usługi sprawia, że Ivacy łączy się z nią poprzez najlepszy serwer. To bardzo wygodne rozwiązanie. Kto chce, może wybierać serwery ręcznie - sieć ma 1000 serwerów w ponad stu lokalizacjach na całym globie (w sumie 63 kraje). Lista serwerów może zostać przesortowana pod katem krajów lub lokalizacji. Wszystkie są wynajmowane od centrów danych, jak jednak zaznacza dostawca - bez usług związanych z obsługą. Teoretycznie oznacza to, że nikt poza Ivacy nie ma dostępu do przechowywanych tam danych.

Wśród istotnych funkcji znajdziemy tu rozdzielone tunelowanie - warto dodać, ze to właśnie ten dostawca VPN był jednym z pierwszych, który wprowadził takie rozwiązanie. Ponadto mamy tu kill switch - ale, uwaga: nie ma go na aplikacji iOS. Przydałoby się znane z innych sieci VPN automatyczne łączenie przy korzystaniu z publicznej sieci Wi-fi. Niestety - tego tu brak. Nie możemy także stworzyć "białej listy" zaufanych sieci. Grzebiąc głębiej w opcjach mamy wybór protokołów. Dostępne są IKEV, L2TP, TCP i UDP. Nie ma natomiast powszechnie spotykanego w VPN-ach protokołu OpenVPN.

Ivacy VPN - wydajność

W naszych testach nie można było mieć wiele do zarzucenia wydajności Ivacy VPN. Obowiązuje jednak zasada, że im bliżej serwery prawdziwej lokalizacji, tym szybszy transfer danych. Najwolniejszy był oczywiście na drugim końcu świata, czyli przy korzystaniu z serwerów ulokowanych w Australii. Szybkość waha się również w zależności od pory dnia i dnia tygodnia.

Podsumowując: ze względu na kilka braków, Ivacy VPN nie jest najlepszą siecią tego typu na rynku, jednak dla osób potrzebujacyh takiego połączenia do podstawowych zastosowań, jak odblokowywanie treści, będzie jak znalazł - tym bardziej, że cena jest bardzo przystępna. Jeśli jednak szukasz VPN-a z zaawansowanymi opcjami, to nie ten adres.