JVC DLA-9x

Zalety:

  • Znakomite odwzorowanie kolorów
  • Wzorcowa głębia czerni
  • Certyfikowana przez THX projekcja Full HD 3D
  • Bogate wyposażenie i niemal bezgłośna praca

Wady:

  • Wygórowana cena

JVC DLA-9x to jeden z droższych projektorów do kina domowego jakie mieliśmy okazję testować. Czy za ceną idzie jakość? Otóż jak najbardziej. Bez zbytniej przesady możemy stwierdzić, że to obecnie najlepszy projektor do kina domowego - szczególnie jeśli myślimy o projekcjach filmów Blu-ray 3D.

LCOS oraz budowa

JVC DLA-9x to najmocniejszy z rodziny nowych projektorów do kina domowego JVC. Od swych tańszych braci wyróżnia się nie tylko lepszymi parametrami wyświetlanego obrazu ale także budową z dobieranych ręcznie komponentów. Wyposażono go w trzy (barwy RGB) przetworniki D-ILA najnowszej generacji, oferujące rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli). D-ILA to w nazewnictwie JVC nic innego jak określenie technologii LCOS, która jest znacznie mniej popularna w projektorach niż DLP i LCD. Czemu? Jak można się domyśleć, po cenie urządzenia, powodem tego stanu rzeczy są koszty produkcji. Na czym jednak LCOS polega? Otóż, w dużym skrócie, LCOS łączy w sobie zalety przetworników DLP i paneli LCD - czyli wykorzystuje system mikroluster osadzony na panelach ciekłokrystalicznych. Technologia ta w firmie JVC określana jest mianem "D-ILA", Sony z kolei nazywa ją SXRD a np. LG pozostaje przy nazwie LCOS. Warto zauważyć, że właśnie dzięki specyfice budowy paneli LCOS możliwe jest uzyskanie bardzo spójnej struktury wyświetlanego obrazu i kontrastu o szczególnie wysokim współczynniku. I to uzyskiwanego bez konieczności stosowania - tak jak np. w modelach LCD - specjalnej, dynamicznej przesłony obiektywu.

Ponadto, jeśli chodzi o budowę, projektor JVC ma m.in. zmodyfikowaną lampę o wyższej mocy (o 20W) od tej znanej z poprzednika, która pozwala na uzyskanie jasności na poziomie 1200 ANSI lumenów (przy nie zmienionej trwałości równej 3000 godzin). Nadal uważamy, że choć wartość ta może wydawać się niezbyt wysoka, w praktyce okazuje się, że jest to jeden z najjaśniejszych projektorów do kina domowego jaki testowaliśmy.

Czerń i jasność na medal

Nie tak dawno zachwycaliśmy się nad znakomitym kontrastem rządu 50000:1 uzyskiwanym przez poprzednika opisywanego projektora JVC, czyli DLA-HD950. Okazuje się, że czerń może być jeszcze bardziej czarna a kontrast oferowany przez JVC DLA-9x wynosi aż 100000:1. I co najważniejsze nie jest to tak zwany kontrast dynamiczny którego wartościami - dochodzącymi i 1000 000:1 a nie mającymi w praktyce wiele wspólnego z rzeczywistością - mamią klientów niektórzy producenci…

THX 3D razem z ISF

Sekretem wybornych parametrów wyświetlanego obrazu (m.in. wspomnianej jasności) jest dobre i profesjonalne dostrojenie oraz zoptymalizowanie projektora. W efekcie otrzymujemy urządzenie gotowe do działania bez specjalnych zmian w ustawieniach, które jak wiemy z doświadczenia prowadzą choćby do znaczącego spadku jasności obrazu generowanego przez rzutnik. W tym miejscu dochodzimy do kolejnej zalety JVC DLA-9x a mianowicie, świetnie dobranych, predefiniowanych trybów obrazu. JVC ponownie może pochwalić się certyfikatem THX - tym razem w najnowszej wersji uwzględniającej specyfikę projekcji 3D. Oprócz gwarancji wysokiej jakości przetwarzania sygnału wideo (bez tego produkt nie otrzymałby certyfikatu) THX oferuje specjalny, predefiniowany tryb wideo przygotowany zgodnie z wytycznymi inżynierów Lucasfilm. Parametry projektora w trybie THX są tak dobrane aby obraz był maksymalnie naturalny, zgodny z założeniami realizatorów filmu. I tak faktycznie jest. Widzowie, którzy preferują obraz o innej specyfice mogą oczywiście skorzystać z innych gotowych ustawień. Warto wspomnieć, że są wśród nich m.in. tryby przygotowane z profesjonalną, kultową wręcz, firmą kalibracyjną ISF.

100 Hz oraz 3D

W urządzeniu nie zabrakło znanego z poprzednich projektorów JVC systemu poprawy płynności ruchów 100 Hz Clear Motion Drive. Jego działanie jest niemal wzorcowe i wciąż naszym zdaniem jest to najlepsza implementacja technologii 100 Hz w projektorach. Nowy rzutnik JVC to jeden z pierwszych projektorów 3D które możemy polecić do kina domowego. Oferuje bowiem wyświetlanie obrazu trójwymiarowego w rozdzielczości Full HD. To idealny kompan dla odtwarzacza Blu-ray 3D. Pamiętajmy jednak, że do pełni szczęścia (w tym przypadku projekcji Full HD 3D) potrzebny będzie specjalny zestaw (oferowany osobno) składający się z aktywnych okularów migawkowych 3D oraz specjalnego przekaźnika. Sprawdziliśmy - filmy 3D takie jak "Alicja w krainie czarów" prezentują się rewelacyjnie, naszym zdaniem wręcz lepiej niż w kinie.

Optyka i złącza

Podobnie jak w projektorach JVC poprzedniej generacji urządzenie wyposażono w ten sam, wysokiej klasy, obiektyw o współczynniku zoomu wynoszącym 2x. Przybliżenie i ostrość regulujemy z poziomu pilota. Także położenie obiektywu w pionie i poziomie (odpowiednio o 80% i 34%) regulowane jest mechanicznie co niezwykle ułatwia instalację projektora. Jeśli chodzi o złącza to nie zabrakło niczego a dwa gniazda HDMI w najnowszej wersji 1.4 pozwolą, by DLA-9x bez problemu zintegrować z pozostałymi elementami nowoczesnego kina domowego.

Obraz obrobiony

Sprawdzony procesor wideo HQV Reon-VX wywiązuje się z powierzonych mu zadań obróbki obrazu znakomicie. Jak zawsze dobrze radzi sobie z redukcją szumów i pozwala projektorowi na uzyskanie wiernej reprodukcji barw. Pod względem jakości obrazu projektor zresztą wypada znakomicie. Wyświetla prawdziwie kinową, głęboką czerń i co równie ważne potrafi także zaprezentować pełną gamę odcieni szarości. Kolory są przepięknie zbalansowane, zróżnicowane. Kontrast JVC to klasa sama w sobie. Nowy JVC zachwyca także plastycznością, naturalnością i trójwymiarowością obrazu (dosłowną, jeśli oglądamy filmy z Blu-ray 3D). W połączeniu z wysoką jasnością, prostotą montażu i wręcz bezgłośną pracą czyni to projektor idealną propozycją dla wideofilmów. Szkoda tylko, że zaledwie tych z odpowiednio grubym portfelem…