JVC DLA-HD950

Jeden z najlepszych projektorów do kina domowego jaki możesz kupić. Wyposażony w tryb THX zwalniający cie z konieczności kalibracji urządzenia.

Testowany projektor to jeden z najwyższych modeli w katalogu JVC. Topowym produktem jest model DLA-HD990, natomiast wersja DLA-HD950 plasuje się zaraz za nim. Choć 950-ka jest drogim projektorem, to jednak wróżymy jej stosunkowo duży sukces. Projektor wyposażono w panele wykonane w rzadko spotykanej technologii LCOS, która łączy w sobie zalety przetworników DLP i paneli LCD. Technologia LCOS w nomenklaturze JVC nazywa się D-ILA, Sony nazywa ją natomiast SXRD. Nie wdając się w szczegóły technologiczne budowy przetworników LCOS warto wspomnieć, że w projektorach są ich 3 sztuki (3 kolory podstawowe – czerwony, zielony, niebieski), a dzięki specyficznej budowie paneli możliwe jest uzyskanie bardzo spójnej struktury wyświetlanego obrazu i kontrastu o wysokim współczynniku.

DLA-HD950 zawiera najnowsze przetworniki D-ILA o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. JVC oprócz ulepszenia samych paneli D-ILA opracowało nowy system przesyłu światła wewnątrz projektora. Lepsze skupienie strumienia świetlnego zaowocowało możliwością uzyskania wyższego niż dotychczas kontrastu. Teraz, bez użycia dynamicznej przesłony, sięga on 50000:1 co jest wynikiem rewelacyjnym. Nowe modele w tym 950-ka posiadają także mocną lampę, która pozwala na uzyskanie jasności na poziomie 900 ANSI lumenów (jej trwałość to 3000 godzin). Wartość ta może wydawać się niezbyt wysoka, lecz w praktyce okazuje się, że jest to jeden z najjaśniejszych projektorów do kina domowego jaki testowaliśmy. Tajemnica tkwi w optymalizacji jasności. Użytkownik otrzymuje urządzenie praktycznie gotowe do działania, przez co nie musi dokonywać wielu zmian w ustawieniach, które zazwyczaj, w projektorach konkurencji prowadzą do drastycznego spadku jasności rzutnika.

JVC to jeden z pierwszych projektorów, które mogą pochwalić się certyfikatem THX. Oprócz gwarancji wysokiej jakości przetwarzania sygnału wideo (bez potwierdzenia dobrych parametrów produkt nie otrzymałby certyfikatu) THX daje nam specjalny tryb wideo przygotowany zgodnie z wytycznymi inżynierów Lucasfilm. Parametry projektora w trybie THX są tak dobrane aby obraz był maksymalnie naturalny, zgodny z założeniami realizatorów filmu. I rzeczywiście ustawienia te są wzorowe, z doskonałym współczynnikiem gamma oraz świetnym odwzorowaniem barw. Ci, którzy gustują w mocniejszych, bardziej nasyconych barwach mogą skorzystać z innych predefiniowanych trybów przygotowanych przez JVC. Trzeba przyznać, że wiele filmów zyskuje dzięki nim na efektowności choć z drugiej strony nie jest to obraz w pełni naturalny.

Nowością opracowaną przez JVC jest system poprawy płynności ruchów 100 Hz Clear Motion Drive. Jego działanie bardzo nam się podobało. Nie jest to co prawda system idealny, pozbawiony wad, lecz póki co wzorowego systemu tego typu nie opracował żaden z producentów. W wydaniu JVC interpolacja (dodawanie) klatek może przebiegać w dwóch trybach Low i High. Żaden z nich nie wprowadza dużej sztuczności obrazu, choć w trybie Low obraz jest naszym zdaniem optymalny. Podczas oglądania filmów z dysków Blu-ray CMD sprawuje się wzorowo. Tylko incydentalnie widać błędy wynikające z działania systemu, więcej artefaktów można zauważyć wyświetlając materiały nagrane np. kamerą wideo HD. Podsumowując warto korzystać z CMD bo wyraźnie poprawia płynność obrazu. Jest to najlepsza implementacja technologii 100 Hz jaką widzieliśmy w projektorach.

Ogromną zaletą projektora JVC jest wysokiej klasy obiektyw zbudowany z 16 optycznych elementów pozwalających na uzyskanie zoomu 2x. Przybliżenie i ostrość regulujemy z poziomu pilota. Także położenie obiektywu w pionie i poziomie regulowane jest mechanicznie. Wspomniane cechy powodują, że projektor jest bardzo wygodny w instalacji. Nowy procesor wideo HQV Reon-VX świetnie wywiązuje się z powierzonych mu zadań obróbki obrazu. Znamy go na wylot i możemy potwierdzić, że doskonale radzi sobie z redukcją szumów pozwala projektorowi na uzyskanie pięknej reprodukcji barw. Jak projektor wypada pod względem jakości obrazu? Zachwycająco. Czerń jest po prostu czarna. Wyświetlając czarną planszę testową w zaciemnionym pomieszczeniu nie widzimy jaśniejszego obszaru obrazu. Oznacza to, że projektor po prostu wyświetla doskonale głęboką czerń i co równie ważne potrafi także zaprezentować pełną gamę odcieni szarości. Kolory są przepięknie zbalansowane, zróżnicowane. Kontrast JVC to klasa sama w sobie. JVC zachwyca także plastycznością, trójwymiarowością obrazu, który ma dużą głębię i kinowy charakter. W połączeni z wysoką jasnością, łatwością instalacji oraz praktycznie bezgłośną pracą czyni to model DLA-HD950 idealną propozycją dla wideofilów dysponujących odpowiednimi zasobami finansowymi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: