JVC DLA-X90

Projektor kina domowego za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Spora kwota, ale jeżeli cię stać to warto. Prawdziwi fani filmów docenią rewelacyjny, pełen szczegółów obraz o doskonałym kontraście, bardzo dobrą dynamikę, żywe i naturalne kolory oraz możliwość wyświetlania obrazów trójwymiarowych. Wszystko zamknięte w ładnej, eleganckiej obudowie z pełna automatyką sterowania i regulacji.

Jakość obrazu

Mimo relatywnie niskiej jasności obraz jest wyraźny i czytelny, nawet gdy pomieszczenie nie jest całkowicie zaciemnione. W praktyce bez problemu można porównywać DLA-X90 do urządzeń, które oferują jasność dwukrotnie większą. Dopiero po włączeniu trybu 3D obraz staje się zauważalnie ciemniejszy. Szczegółowość scen jest rewelacyjna widać nawet najdrobniejsze detale, dynamika jest bardzo dobra, a głębia czerni prawie, jak na telewizorze. Kontrast na poziomie 120000:1 JVC osiąga bez zastosowania dynamicznej przysłony. Gwarantuje to również lepszą reprodukcję kolorów, które są soczyste i naturalne. Po zapewnieniu odpowiednich warunków widz ma wrażenie jakby oglądał seans w niewielkim kinie. Niewielkie zarzuty można mieć jedynie do ostrości ale wynika to zapewne z funkcjonowania mechanizmu regulacyjnego i trudności w jego precyzyjnym ustawieniu. Może to być także kwestia wyświetlanej siatki testowej, która sprawia wrażenie jakby zawsze była nieco nieostra.

Oferowaną przez projektor rozdzielczość 4K (3840X2160) trudno wykorzystać w warunkach domowych ale widz doceni ją w trakcie seansów 3D. Zastosowana technologia e-shift poprawia odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów, a system wyświetlania dynamicznych scen Clear Motion Drive zapewnia wyraźny obraz szybko poruszających się obiektów. Bardzo dobrze wyglądają materiały trójwymiarowe ale jedynie wtedy gdy są zapisane w takim standardzie. Mechanizm konwersji 2D do 3D wbudowany w DLA-X90 nie daje już tak spektakularnych efektów. Zastosowana technologia aktywna skazuje ponadto użytkownika na duży koszt okularów ale dwie pary dołączone są w standardzie. Poza tym jeżeli kogoś stać na tak drogi projektor nawet nie zauważy ceny dodatkowych akcesoriów. Za minus mechanizmu projekcyjnego można uznać ograniczony zakres obsługi różnych rozdzielczości obrazu, zwłaszcza komputerowych. Z drugiej strony JVC dedykowane jest typowo do kina domowego, a nie do wyświetlania pulpitu komputera.

Możliwości regulacyjne

Ustawienia można przeprowadzić zdalnie za pomocą pilota. Wszystko działa płynnie i bezbłędnie. Niewielkie zarzuty można mieć jedynie do regulacji ostrości. Bezwład mechanizmu powoduje, że na jej ustawienie trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Automatyczna osłona obiektywu eliminuje konieczność sięgania do projektora przed i po zakończeniu każdego seansu. Pozioma i pionowa regulacja oraz dwukrotny zoom pozwolą dopasować obraz do każdych warunków. Lens Shift pozwala modyfikować miejsce wyświetlania do 80 procent wielkości obrazu w pionie i do około 30 w poziomie. Nie są to jednak parametry rozłączne. Przesunięcie soczewek o maksymalną wartość w jednej płaszczyźnie wyklucza ich regulację w drugiej.

Zaawansowany użytkownik DLA-X90 dostaje możliwość korzystania ze wstępnie zdefiniowanych profili kolorów i trybów wyświetlania. Może także przechowywać w pamięci urządzenia ustawienia obiektywu obejmujące ostrość, powiększenie i położenie obrazu dla różnych proporcji wyświetlania.

Obudowa i podłączenia

Obudowa JVC DLA-X90 jest elegancka i dobrze wykonana. Projektor przeznaczony jest do umieszczenia na stałe w dedykowanym, specjalnie dla niego przygotowanym miejscu. Czarny kolor mówi, że najlepiej czuje się ono w ciemnych salkach projekcyjnych, a nie pod sufitem w tradycyjnym salonie. Nie jest to również urządzenie przenośne. Wyklucza to ponad 15 kilogramowa masa. Przyciski sterujące umieszczono na tylnej ściance. Dzięki temu można uzyskać do nich dostęp bez względu na to, czy X90 pracuje w konfiguracji normalnej czy odwróconej. Poza tym wszystkie ustawienia można wykonać za pomocą pilota. Cztery nóżki (w przeciwieństwie do najczęściej spotykanych trzech) ułatwiają ustawienie i wypoziomowanie. Ich konstrukcja jest wystarczająco stabilna by pewnie utrzymać projektor w założonej pozycji. Doskonale rozwiązano chłodzenie. Deklarowane 20 i zmierzone w rzeczywistym otoczeniu 30 dB daje gwarancję, że urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Pomiary oraz trwałość lampy podawane są dla normalnego trybu pracy. DLA-X90 oferuje jednak również tryb boost, w którym, co oczywiste żywotność lampy jest mniejsza a głośność wentylatorów większa. 35 dB wyznaczone w pomiarach to jednak i tak znacznie mniej niż 38-40 większości projektorów pracujących w trybie ekonomicznym.

Liczba i zestaw gniazd przystosowany jest typowo do kina. Podstawą są dwa złącza HDMI. Możliwe jest także skorzystanie z gniazda komponentowego. Dostępny jest interfejs sterowania po sieci LAN. DLA-X90 oferuje także złącze umożliwiające podłączenie komputera. 12 woltowy wyzwalacz pozwala zautomatyzować opuszczanie ekranu.