JVC Everio GZ-HD320BE

Model GZ-HD320BE jest jedną z najmniejszych i najlżejszych kamer kompaktowych. Została wyposażona aż w dwudziestokrotny zoom optyczny, matrycę o rozdzielczości 3 milionów pikseli i 120-gigabajtowy twardy dysk. Filmy też można nagrywać na malutkich kartach pamięci Micro SDHC.Niestety nie zastosowano optycznego stabilizatora obrazu, co przy zastosowanym w kamerze obiektywie (maksymalne zbliżenie odpowiada 828 mm) może okazać się sporą wadą.

Model GZ-HD320BE jest jedną z najmniejszych i najlżejszych kamer kompaktowych. Została wyposażona aż w dwudziestokrotny zoom optyczny, matrycę o rozdzielczości 3 milionów pikseli i 120-gigabajtowy twardy dysk. Filmy też można nagrywać na malutkich kartach pamięci Micro SDHC. Niestety nie zastosowano optycznego stabilizatora obrazu, co przy zastosowanym w kamerze obiektywie (maksymalne zbliżenie odpowiada 828 mm) może okazać się sporą wadą.

Budowa i wyposażenie

Kamerę skonstruowano bardzo klasycznie – trzyma się ją obejmując dłonią z prawej strony. Przycisk uaktywniający nagrywanie znajduje się pod kciukiem, dźwigienkę zoomu – tak jak przycisk wyzwalający migawkę (służący do wykonywania zdjęć) zlokalizowano na górze i obsługuje się go palcem wskazującym. Kamerę trzyma się dość wygodnie pod warunkiem, że osoba filmująca ma małą dłoń. Everio GZ-HD320BE powinna zatem przypaść do gustu paniom.

Konstruktorzy zastosowali 2,7-calowy monitor LCD o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości (tylko 123000 pikseli, podczas gdy w większości kamer stosuje się ekrany o rozdzielczości przeszło 200000 pikseli). Na odchylanym panelu monitora zlokalizowano kilka przycisków służących do obsługi menu oraz dotykowy suwak nawigacyjny (można za jego pomocą także sterować zoomem). Kamera zapisuje filmy zarówno na twardym dysku, jak i karcie pamięci. I tu pewna ciekawostka – konstruktorzy zastosowali nietypową, wykorzystywaną głównie w urządzeniach mobilnych (np. w telefonach) kartę Micro SDHC.

Jakość rejestrowanych filmów

Kamera nie okazała się czarnym koniem wśród testowanych w naszym laboratorium kamer. Średnie wyniki jakości obrazu wraz brakiem optycznej stabilizacji obrazu i raczej mało sprawnym autofokusem przyczyniły się do osiągnięcia słabej pozycji w rankingu. Nie zachwyciła nas zarówno dynamika jak i ostrość obrazu.