JVC LT-42V80BU

Zalety:

  • Obraz z nasyconymi, naturalnymi kolorami oraz głęboką czernią
  • Doskonały kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Bardzo dobre brzmienie

Wady:

  • Brak tunera MPEG4
  • Brak komunikacji z Internetem
  • Wysoka cena

Telewizor z bardzo dobrym panelem LCD Full HD, wyposażony w 100 Hz system poprawy płynności obrazu.

Przetestowaliśmy zaawansowany w katalogu JVC. model 42-calowego telewizora LCD Full HD Urządzenie ma utrzymaną w charakterystycznej dla JVC stylistyce obudowę. Jest ona precyzyjnie wykonana, z dobrej jakości materiałów i wyposażona w solidną, obrotową podstawę.

Zamontowany w telewizorze wysokiej klasy panel LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli wykonano w technologii IPS. Tego rodzaje panele oferują nie tylko bardzo dobre odwzorowanie pełnego spektrum barw, ale i szerokie kąty widzenia. Jednak w porównaniu z najtańszymi matrycami TN, panele IPS charakteryzują się zazwyczaj dłuższym czasem reakcji.

W telewizorze JVC czas reakcji panelu zdecydowanie skrócono, wyposażając urządzenie w technologię 100 Hz Clear Motion Drive II - dzięki temu efekt smużenia w wyświetlanym obrazie pojawia się bardzo rzadko.

Ekran odbiornika ma współczynnik kontrastu na poziomie 1000:1, a przy uruchomionej funkcji dynamicznej kontroli wzrasta on do 3500:1. Jest to - jak na telewizor LCD - wynik bardzo dobry i co ważne rzeczywisty, bo w przypadkach wielu modeli konkurencji ich producenci podają zawyżone wartości rzędu nawet 10 000:1. Trzeba przyznać, że w generowanym przez odbiornik JVC kontrastowym obrazie czerń jest bardzo głęboka, a skala szarości ma dużą rozpiętość.

Oferowana przez panel maksymalna jasność wynosi 500 cd/m2, co pozwala oglądać prezentowany na ekranie obraz nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Warto dodać, że nowy telewizor JVC wyposażono także w dynamiczną kontrolę podświetlenia matrycy, dopasowującą jego intensywność do warunków oświetleniowych pomieszczenia. To rozwiązanie zapewnia wyświetlanie szerszego spektrum barw od spotykanego w większości modeli telewizorów LCD. Dzięki temu osiągnięto w prezentowanym obrazie dobre zróżnicowanie kolorów i płynne przejścia tonalne.

Z zastosowanych w LT-42V80BU układów poprawiających jakość obrazu warto także wymienić sprawnie działający system DynaPix HD. Jest on odpowiedzialny m.in. za redukcję szumów sygnału, zmniejszenie objawów kompresji obrazu, poprawę separacji barw oraz ich wyrazistości, a także za wygładzanie krawędzi wyświetlanych obiektów.

Obsługa odbiornika jest łatwa dzięki czytelnemu menu, które wyposażono także w opcje pozwalające na precyzyjną regulację parametrów obrazu. Korzystając z niego, można np. obniżyć nieco domyślne ustawienia ostrości, dzięki czemu uzyskamy bardziej naturalny, trochę miększy obraz. Telewizor jest bardzo dobrze skalibrowany fabrycznie – generowany przez urządzenie obraz jest wysokiej jakości, kontrastowy, ostry i szczegółowy, z dobrze zbalansowanymi, nasyconymi, naturalnymi kolorami oraz mocną, głęboką czernią.

Trzeba dodać, że brzmienie telewizora dorównuje jakością prezentowanemu obrazowi. Wbudowane w obudowę odbiornika głośniki grają dynamicznie i dysponują wystarczająco mocną podstawą basową.