KDL-40W5500

Jeden z najlepszych telewizorów LCD, dysponujący świetną głębią czerni i systemem 100 Hz poprawiającym płynność obrazu.

Przetestowaliśmy 40-calowy telewizor LCD Sony z nowej linii W5500, z cienką (9,3 cm) wykonaną z dobrej jakości czarnego plastiku obudową. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany tuner analogowo-cyfrowy (DVB-T i DVB-C), umożliwiający odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej i kablowej kodowanej w standardzie MPEG4.

KDL-40W5500 ma bardzo dobrą matrycę o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), z podświetleniem nie WCG-CCFL, lecz CCFL. Mimo że producent powrócił do tego rozwiązania, nie spowodowało to spadku jakości obrazu, szczególnie odwzorowania skali barw. Paleta wyświetlanych na ekranie kolorów jest doskonała, m.in. dzięki zamontowaniu w telewizorze nowego, bardziej wydajnego procesora Bravia Engine 3. Układ ten dopracowano, kładąc nacisk na poprawę jakości obrazu uzyskiwanego z sygnału standardowej rozdzielczości. Usprawniono redukcję szumów, mechanizm dynamicznego zwiększania współczynnika kontrastu oraz reprodukcji barw.

Ponadto, w nowym modelu zastosowano system poprawy płynności ruchu MotionFlow 100 Hz. Można go uruchamiać w dwóch trybach: standardowym i wysokim. Godny polecenia jest tylko ten pierwszy, którego działanie nieco zmniejsza naturalność obrazu, ale istotnie poprawia płynność ruchu wyświetlanych na ekranie obiektów. Natomiast tryb wysoki powoduje trudne do zaakceptowania odrealnienie obrazu.

Generalnie jakość wyświetlanego przez telewizor doskonale ostrego obrazu jest bardzo wysoka. Ma on naturalne, dobrze nasycone barwy i głęboką, zróżnicowaną czerń.

Także generowany przez urządzenie dźwięk jest dobrej jakości, czysty i dobrze zbalansowany - wystarczy do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczenia.

Warto dodać, że KDL-40W5500 wyposażono w gniazdo Ethernet, co pozwala podłączyć go do Internetu czy domowej sieci komputerowej. Zgodność ze standardem DLNA sprawia, że na odbiorniku można odtwarzać zapisane w komputerze zdjęcia cyfrowe, pliki muzyczne, a także filmy HD, ale tylko nagrane kamerami zgodnymi z systemem AVCHD. Niestety, DivX-y nie są obsługiwane.

Jeśli telewizor podłączony jest do Internetu, można na jego ekranie wyświetlać, w trakcie oglądania telewizji, tzw. widgety (m.in. informacje o pogodzie, aktualności z kanałów RSS czy kalendarz).

Innym, zasługującym na pochwałę rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu, jest możliwość wyświetlania, wgranej do pamięci telewizora, czytelnej instrukcji użytkownika oraz specjalnie przygotowanego przewodnika, tłumaczącego zasady działania najciekawszych funkcji odbiornika (np. Motionflow 100 Hz czy trybów dźwięku surround).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: