KDL-40Z4500

Pierwszy na świecie telewizor LCD, wyposażony w system poprawy płynności ruchów Motionflow 200 Hz.

Na berlińskich targach IFA 2008 Sony zaprezentowało pierwsze na świecie telewizory LCD z systemem poprawy płynności ruchów obiektów prezentowanych na ekranie - Motionflow 200 Hz. Na tej samej wystawie odbiornik z podobnym systemem pokazał również Samsung. O ile jednak model Samsunga okazał się tylko prototypem, o tyle urządzenia Sony są dostępne na rynku. Przetestowaliśmy najmniejszy z obecnie najbardziej zaawansowanej serii odbiorników w ofercie Sony, 40-calowy model KDL-40Z4500. Atrakcyjną stylistycznie obudowę telewizora, wykonaną z dobrej jakości materiałów, wyposażono w obrotową podstawę.

W urządzeniu zamontowano 10-bitowy panel LCD o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), z zaawansowanym podświetleniem WCG-CCFL i układem Live Colour Creation, odpowiadającym za poprawność wyświetlanych barw. Panel oferuje bardzo dobre, płynne przejścia tonalne (1024 stopni gradacji) i szerokie kąty widzenia.

Zastosowany w odbiorniku system Motionflow 200 Hz działa efektywnie i całkowicie eliminuje tzw. efekt smużenia. W porównaniu z układami 100 Hz, liczba wyświetlanych obrazów na sekundę nie jest podwajana, lecz zczterokrotniona. Dodatkowe obrazy bezbłędnie generuje procesor wideo Bravia Engine 2, który sprawnie poprawia także kontrast (wzmocnienie głębi czerni poprzez dynamiczną korekcję podświetlenia matrycy), poszerza spektrum barw oraz redukuje szumy (nowy filtr grzebieniowy).

KDL-40Z4500 ma tuner do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, pozwalający na obsługę kodowania MPEG2 i MPEG4. Jest to o tyle istotne, że MPEG4 będzie obowiązującym standardem dla emisji cyfrowego sygnału naziemnego w Polsce, a wiele modeli konkurencji wyposażonych jest w tunery cyfrowe obsługujące tylko MPEG2.

Telewizor oferuje funkcję Picture Frame Mode (PMF), która pozwala zmienić go w 40” „cyfrową ramkę”. W pamięci odbiornika zapisane jest 6 gotowych motywów (m.in. obrazów słynnych malarzy). Użytkownik może także wyświetlać na ekranie własne zdjęcia z przenośnego dysku, korzystając z gniazda USB. Inną ciekawą funkcją dostępną w tym modelu jest PhotoTV HD, która optymalizuje m.in. nasycenie barw i gradację odcieni, prezentowanych na ekranie fotografii cyfrowych.

Czytelne i dopracowane graficznie menu ekranowe urządzenia jest bardzo rozbudowane i pozwala na zaawansowane regulacje parametrów obrazu. Łatwe poruszanie się po nim zapewnia interfejs XrossMediaBar, doskonale znany użytkownikom konsol do gier Sony – PS3 i PSP.

Oferowany przez telewizor obraz jest doskonałej jakości – szczegółowy, bardzo kontrastowy, z soczystymi, dobrze nasyconymi kolorami i głęboką czernią. Jedyne zastrzeżenie budzi fakt, że przy oglądaniu telewizji (zarówno przy korzystaniu z wbudowanego tunera, jak i zewnętrznego dekodera HD) barwy stają się mniej naturalne, są zbyt jaskrawe.

Generowany przez telewizor dźwięk jest na wysokim poziomie. Zamontowane w odbiorniku głośniki oferują czyste, przestrzenne brzmienie z mocnym, dynamicznym basem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: