KDL-40Z5500

Telewizor LCD Sony, który wyposażono w system poprawy płynności 200 Hz i funkcje internetowe.

Sony wprowadza do sprzedaży kolejne modele telewizorów LCD z systemem poprawy płynności obrazu Motionflow 200 Hz. Do redakcyjnych testów trafił najnowszy, zaawansowany funkcjonalnie, 40-calowy odbiornik tego typu z zintegrowanym tunerem analogowo-cyfrowym (DVB-T i DVB-C), który umożliwia odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej i kablowej kodowanej w standardzie MPEG4.

Urządzenie ma dopracowaną stylistycznie, cienką (8,6 cm), wykonaną z dobrej jakości plastiku obudowę, wyposażoną w obrotową podstawę.

Zamontowana w KDL-40Z5500 wysokiej jakości matryca o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) ma podświetlenie nie WCG-CCFL, lecz CCFL. Mimo że producent powrócił do tego rozwiązania, paleta wyświetlanych na ekranie kolorów jest doskonała, m.in. dzięki wyposażeniu telewizora w sprawnie działający, nowy procesor Bravia Engine 3. Co ciekawe, układ ten dopracowano, kładąc szczególny nacisk na poprawę jakości obrazu uzyskiwanego z sygnału standardowej rozdzielczości. Usprawniono redukcję szumów, poprawiono mechanizm dynamicznego zwiększania współczynnika kontrastu oraz reprodukcji barw.

Zastosowany w odbiorniku system Motionflow 200 Hz jest bardzo efektywny i całkowicie eliminuje efekt smużenia - płynność obrazu jest idealna. System ten możne być uruchamiany w dwóch trybach: standardowym i wysokim. Radzimy korzystać z tego pierwszego, bo wtedy jego działanie nieznacznie tylko zmniejsza naturalność obrazu, ale za to istotnie poprawia płynność ruchu wyświetlanych na ekranie obiektów. Natomiast tryb wysoki, podobnie jak w modelach konkurencji, powoduje trudne do zaakceptowania odrealnienie obrazu.

Urządzenie ma bardzo rozbudowane menu konfiguracyjne, umożliwiające precyzyjne zmiany parametrów obrazu. Warto z niego skorzystać, ponieważ pozwala uzyskać lepsze efekty od oferowanych przez gotowe, predefiniowane ustawienia.

Generalnie oferowany przez telewizor obraz ma bardzo wysoką jakość. Jest doskonale ostry i ma naturalne, dobrze nasycone barwy, szerokie spektrum barw oraz głęboką, zróżnicowaną czerń. Niestety, wadą urządzenia są ograniczone kąty widzenia i chociaż są one szersze od oferowanych przez wiele modeli konkurencji, to w oglądanym pod kątem 110 stopni obrazie widoczne są wyraźny spadek kontrastu, zmiana barw i głębi czerni.

Generowany przez odbiornik dźwięk jest dobrej jakości. Zamontowane w obudowie głośniki mają czyste i dobrze zbalansowane brzmienie i są wystarczająco sprawne, by dobrze nagłośnić średniej wielkości pomieszczenie.

KDL-40Z5500 wyposażono w rozbudowane funkcje multimedialne. Urządzenie ma gniazdo Ethernet, co pozwala podłączyć go do Internetu czy domowej sieci komputerowej. Zgodność ze standardem DLNA sprawia, że na odbiorniku można odtwarzać zapisane w komputerze zdjęcia cyfrowe, pliki muzyczne, a także filmy HD, ale tylko nagrane kamerami zgodnymi z systemem AVCHD. Niestety, DivX-y nie są obsługiwane.

Jeśli telewizor podłączony jest do Internetu, można na jego ekranie wyświetlać, w trakcie oglądania telewizji, tzw. widgety (m.in. informacje o pogodzie, aktualności z kanałów RSS czy kalendarz).

Innym, zasługującym na pochwałę rozwiązaniem jest możliwość wyświetlania, wgranej do pamięci telewizora, czytelnej instrukcji użytkownika oraz specjalnie przygotowanego przewodnika, tłumaczącego zasady działania najciekawszych funkcji odbiornika (np. Motionflow 200 Hz czy trybów dźwięku surround).

Warto dodać, że telewizor wyposażono w funkcje oszczędzania energii elektrycznej. W menu urządzenia znalazła się sekcja Eco, oferująca tryby obniżenia intensywności podświetlania matrycy, a nawet całkowite wyciemnienie obrazu, przy zachowaniu odtwarzania dźwięku. Ponadto na bocznej ściance obudowy umieszczono dodatkowy, duży wyłącznik odcinający całkowicie zasilanie odbiornika.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: