KDL-50W805B

Wysokiej klasy telewizor Full HD z krawędziowym podświetleniem LED, 3D i funkcjami Smart.

Sony KDL-50W805B to jeden z uczestników naszego ostatniego testu telewizorów z ekranami 42-55 cali. Odbiornik jest kontynuatorem stylistyki znanej z ubiegłorocznego modelu KDL-50W656A. Minimalistyczny design jest naszym zdaniem bardzo udany, a w szczególności przypadły nam do gustu smukłe ramki wokół ekranu, które w dodatku starannie spasowano. Metalowa podstawa jest nieco filigranowa, ale jej stabilności nie mamy nic do zarzucenia. Ciekawostką jest proekologiczne wyeliminowanie styropianu z opakowania telewizora i zastąpienie go folią z komorami powietrznymi.

Nowe menu telewizora jest nieco odmienne od ubiegłorocznego i wymaga pewnego przyzwyczajenia. Pomimo tego nie sposób odmówić mu funkcjonalności. Po wgraniu najnowszej wersji oprogramowania telewizor znacznie przyspieszył, dlatego gorąco zalecamy aktualizację firmware każdemu potencjalnemu użytkownikowi.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! [02.02.2023]
  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi
KDL-50W805B

Sony KDL-50W805B

Podobnie jak w latach ubiegłych Sony nie oferuje systemu pełnej kalibracji barw. Pomimo tego odwzorowanie barw ze średnią deltą E równą 3,3 było bardzo dobre, a kalibracja balansu bieli pozwoliła zmniejszyć ten błąd do 2,0. Sony KDL-50W805B był jednym z trzech testowanych telewizorów o najciemniejszej czerni (obok innego, mniejszego telewizora Sony, KDL-42W705B oraz modelu Panasonic TX-48AS640E). Dzięki temu kontrast ANSI wyniósł 2750:1 – to wynik znacznie lepszy od trzykrotnie droższego Samsunga UE55HU8500 z ekranem 4K. Szkoda trochę, że czerń była zbyt mało jednolita, choć była to najprawdopodobniej cecha testowanego egzemplarza.

W celu generowania obrazów 3D inżynierowie Sony zastosowali system aktywny z migawkowymi okularami. Choć naszym zdaniem telewizor nie oferował w tym trybie pełnej rozdzielczości Full HD, a obraz był nieco zbyt ciemny, nie sposób odmówić trybowi 3D użyteczności, choćby ze względu na bardzo małe zniekształcenia (crosstalk). W trybie 3D dostępne były tylko dwie opcje poprawy ruchu: Płynny i Standardowe. Z kolei w trybie 2D odwzorowanie ruchu było najwyższej klasy, a telewizor bez trudu wyświetlił pełne 1000 linii na ruchomej planszy, zarówno w rybie Impuls, jak i Wyraźnym i Wyraźnym Plus.

Podobnie jak w wielu telewizorach w tej klasie cenowej dźwięk był raczej przeciętny, co zmusi wymagających użytkowników do zakupu zestawu kina domowego lub choćby soundbara z subwooferem. Melomanom zwracamy uwagę, że Sony oferuje możliwość dokupienia opcjonalnego bezprzewodowego subwoofera SWF-BR100, który w istotny sposób poprawia jakość brzmienia, a przy tym nie zajmuje wiele miejsca.

Choć Sony KDL-50W805B jest około 1000 złotych droższy od zwycięzcy testu - modelu Samsung UE48H6200, jest telewizorem, który oferuje nie tylko większy ekran czy lepszy kontrast, ale przede wszystkim odwzorowanie ruchu, które jest o całą klasę lepsze od rywala. W związku z tym postanowiliśmy nagrodzić ten model wyróżnieniem „Wybór Redakcji”.